Petycja do Premiera Donalda Tuska w sprawie rosyjskiego embarga na sektor rolno-spożywczy

Poznań, 8.08.2014 r.

Szanowny Panie Premierze!

Wielkopolska Izba Rolnicza - reprezentant polskich i wielkopolskich członków samorządu rolniczego prosi o niezwłoczne podjęcie działań interwencyjnych w celu neutralizacji bardzo trudnej sytuacji nie tylko na rynku producentów owoców i warzyw, ale także we wszystkich dalszych segmentach rolnych oraz powiązanych z nimi gałęziami gospodarki. Sektory te poniosły bardzo duże nakłady finansowe głównie pochodzące z kredytów długoterminowych, a w obliczu kryzysu stają się pierwszymi ofiarami rosyjskiego embarga.

Brak odwrotnych działań prewencyjnych spowoduje załamanie rynku eksportowego i zahamowanie możliwego zbytu produktów rolnych. Uważamy, że dojdzie do destabilizacji rynku i gwałtownego spadku cen, co będzie miało bezpośredni wpływ na gospodarkę naszego Państwa.

Radzie Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej nie pozostaje nic innego, jak przygotowanie strategii nie tylko doraźnej, lecz przede wszystkim długofalowej i systemowej obejmującej również rządowe gwarancje bankowe. Oczekujemy na szczeblu krajowym działań międzyresortowych, które pozwolą na opracowanie kompleksowych rozwiązań w zaistniałej sytuacji. Decyzje powinny zapadać kolegialnie, przy wydatnym wsparciu polskiej i unijnej dyplomacji, gdyż sprawa jest bardzo poważna, a skutki kryzysu mogą być długotrwałe i trudne do oszacowania ze względów ekonomicznych i społecznych.

W związku z powyższym apelujemy o uruchomienie na forum Unii Europejskiej wszystkich dostępnych działań interwencyjnych oraz takich, które w ramach instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej pozwolą na ustabilizowanie sytuacji na rynku wspólnotowym.

Prosimy o szybką reakcję, gdyż setki tysięcy polskich producentów żywności jest mocno zaniepokojone zaistniałą sytuacją.

Z wyrazami szacunku,
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
(-) Piotr WalkowskiPetycja w formacie pdf

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: działań; bardzo; polskiej; sytuacji; wszystkich; producentów; polskich; pozwolą; które; sektor; pre;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »