Poseł Kukiz’ 15 Norbert Kaczmarczyk od wielu tygodni walczy w imieniu polskich rolników, którzy zostali dotknięci suszą. Dziś w Sejmie zaapelował do Premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie specjalnej komisji do szacowania szkód wyrządzonych przez klęskę.
– Apeluję o powołanie specjalnej rządowej komisji do szacowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą – powiedział poseł Norbert Kaczmarczyk na posiedzeniu sejmu.
Poseł Kukiz’ 15 dodał, że samorządy nie są w stanie dogadać się z ministerstwem w sprawie susz występujących na terenie całej Polski. Rolnicy przychodzą do biur poselskich i zastanawiają się, dlaczego nie otrzymują od nikogo pomocy.
– Władza mówi, że suszy rolniczej nie ma. Samorządy są bierne. A rolnicy? Rolnicy liczą straty – twierdzi poseł Kaczmarczyk, który w imieniu poszkodowanych działa już od dawna.
Poseł Kukiz’ 15 zorganizował m.in. konferencję na polu rolnym. Rozmawiał z osobami najbardziej dotkniętymi klęsk żywiołową. Dzięki temu pokazał skalę problemu i z czym na co dzień muszą mierzyć się rolnicy.
– Jesteśmy na tym polu, aby ogłosić suszę w Małopolsce. Tu nic nie urosło, nie będzie żadnego zysku, będą tylko straty – podkreślał poseł Kaczmarczyk.
Na konferencji ogłoszono także informację o powołaniu stowarzyszenia wspierającego interesy rolników. Nowa organizacja „Chłopi” ma na celu konsolidację rolników wokół istotnych spraw.
– Powołujemy do życia stowarzyszenie „Chłopi”. Zbudujemy siłę, która dalej przekaże głos rolników. Trzeba się wspierać bo my, rolnicy jesteśmy jedną wielką rodziną. Chłop, to brzmi dumnie. Łączy nas wieś – dodał poseł Kukiz’ 15.
Poseł Kaczmarczyk złożył interpelację do Premiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, w której proponuje konkretne rozwiązania mające na celu niesienie pomocy poszkodowanym rolnikom. Jest to kolejna tego typu interwencja naszego posła w przedmiotowej sprawie.
Według raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach susza na terenie całej Polski występuje od kwietnia. Szczególnie dotknięte klęską zostały województwa podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, mazowieckie, warmińsko- mazurskie, łódzkie i lubelskie.
Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych.