W dniu 16 lipca 2022 w miejscowości Michalcza gm. Kłecko (powiat gnieźnieński) miała miejsce kolejna, już czwarta, odsłona Ogórkobrania. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z redakcją czasopisma „Warzywa i Owoce Miękkie”, Gospodarstwem Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich oraz przy wsparciu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "Chrobry" Sp. z o.o. z Kłecka oraz Burmistrza Gminy Kłecko, zorganizowała spotkanie skierowane do rolników i producentów ogórków.
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali plantatorzy ogórków z całej Wielkopolski, firmy zajmujące się wspomaganiem produkcji warzyw a także Koła Gospodyń Wiejskich i okoliczni mieszkańcy. Mimo niesprzyjającej pogody (przez Michalczę przeszedł front atmosferyczny z opadami deszczu), spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno wystawców jak i odwiedzających.
Otwarcia spotkania i powitania uczestników dokonali organizatorzy Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotr Walkowski oraz Wiceprezes - Zbigniew Stajkowski. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części - merytorycznej - odbyła się konferencja dotycząca kompleksowej ochrony roślin, nawożenia, nawadniania, a także sposobów uprawy warzyw na foliach biodegradowalnych, agrowłókninach oraz w samym gruncie. Tą tematykę omówili eksperci - przedstawiciele specjalistycznych firm zajmujących się tymi zagadnieniami. W drugiej części spotkania na polu Zbigniewa Stajkowskiego odbyły się pokazy polowe zbioru ogórka w systemie samolotowym. Ta metoda zbioru, podpatrzona u niemieckich rolników, zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Jej główną zaletą jest szybkość (na maszynie pracuje jednocześnie aż 26 osób) i dokładność zbioru. Żeby „ogórkowe żniwa” przeprowadzić samolotem trzeba na plantacji użyć partenokarpnych odmian i uprawiać je na niskich wałach przykrytych najpierw agrowłókniną a następnie czarną folią.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm, które specjalizują się w uprawie ogórka oraz w całej infrastrukturze związanej z jego produkcją (uprawa, pielęgnacja, nawożenie, nawadnianie oraz ochronę roślin). Przedstawiciele firm przygotowali stoiska promocyjne oraz służyli poradami i najnowszymi informacjami z zakresu uprawy ogórka.
Podczas Ogórkobrania w Michalczy Wielkopolska Izba Rolnicza realizowała operację pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły! Ogórek”. Celem operacji jest stworzenie możliwości do bezpośredniego spotkania producentów, przetwórców produktów rolnych oraz konsumentów. W związku z tym przygotowane zostały stoiska lokalnych wytwórców i przetwórców żywności oraz przeprowadzony został konkurs kulinarny i degustacje potraw z ogórków. Konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ogórka skierowany był do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń. Do konkursu przystąpiły panie ze Wsi Michalcza oraz Kół Gospodyń Wiejskich ze Strzyżewa Paczkowego, Modliszewa, Kłodzina i Sobótki. Uczestnicy konkursu wznieśli się na wyżyny kulinarnych możliwości i przygotowali wymyślne dania: ogórki nadziewane, zupy-kremy, sałatki, pikle itp. - wszystko to na bazie ogórka surowego lub kiszeniaka. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne i pięknie podane. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Po ocenie potraw, poczęstowano nimi gości Ogórkobrania.
Głównym organizatorem i motorem napędzającym całe przedsięwzięcie był Zbigniew Stajkowski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i wiceprezes Grupy Chrobry, dzięki jego zaangażowaniu oraz pomocy ze strony mieszkańców Michalczy udało się zorganizować to wydarzenie.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok !
Wioletta Melcer
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/