Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich to coroczne spotkanie integracyjne mieszkańców wielkopolskiej wsi, w trakcie którego kultywowane są tradycje związane z okresem Świat Bożego Narodzenia. Niestety w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, w tym roku musimy zrezygnować z organizacji spotkania i zadowolić się wspomnieniami. Pierwsza Wieczerza, na której spotkało się ponad tysiąc osób, odbyła się w 2009 roku w Sieroszewicach (powiat ostrowski). W ubiegłym roku gościliśmy w Sierakowie koło Rawicza. Głównym organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Związek Producentów Ryb, współgospodarzami Samorządy Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Rawickiego oraz Miasto i Gmina Rawicz. Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich organizowana jest dla wielkopolskich rolników oraz przedstawicieli organizacji, instytucji i firm działających w otoczeniu i na rzecz wielkopolskiej wsi. W spotkaniu uczestniczą delegacje z wszystkich powiatów Wielkopolski.
W ubiegłorocznej Wieczerzy Wigilijnej uczestniczył także ówczesny kandydat na Prezydenta RP Władysław Kosiniak Kamysz oraz parlamentarzyści.
Organizacja świątecznego spotkania dla tak dużej liczby osób to nie lada przedsięwzięcie. W ubiegłym roku organizatorzy przygotowali poczęstunek dla 1600 uczestników. Przygotowano: 10 tys uszek z grzybami, 400 litrów barszczu na zakwasie z czerwonych buraków, 600 kg karpia z Przygodzickich Stawów, 120 kg kapusty z grochem, 250 kg pyrek, 120 kg sałatki śledziowej, 80 kg makiełek, 100 bochenków chleba, 100 kg makowca 150 kg pierników domowych, 200 kg mandarynek, 600 litrów kawy i herbaty oraz po kilkadziesiąt kg rozmaitych niezbędnych dodatków. Na sali sportowej umieszczono dwieście stołów, aby je nakryć potrzebnych było aż pięćset metrów obrusów. W przygotowaniu i obsłudze wieczerzy brało udział blisko sto osób a kilkadziesiąt osób wystąpiło na scenie z repertuarem o tematyce bożonarodzeniowej.
Organizacja Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich ma na celu integrację środowiska reprezentującego szeroko rozumiane obszary wiejskie Wielkopolski i kultywowanie tradycji w zakresie obyczajowości oraz dziedzictwa kulinarnego naszych przodków. Mamy nadzieję, że powrócimy do organizacji takich spotkań w przyszłym 2021 roku.
Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/