Główny Urząd Statystyczny opublikował w dniu 29 maja najnowszy raport dotyczący „Wiosennej oceny stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2013 roku”.
Wynika z niego, iż przedłużająca się zima spowodowała znaczne opóźnienie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz siewów warzyw gruntowych, jednak kwitnienie roślin sadowniczych oraz wschody roślin warzywniczych przebiegały na ogół w sprzyjających warunkach. W bieżącym roku nie zanotowano wiosennych przymrozków. Przezimowanie roślin sadowniczych w okresie zimy 2012/2013 było na ogół dobre. W skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe zanotowano jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach oraz w młodych nasadzeniach i gatunkach wrażliwych na mróz, takich jak: brzoskwinie, nektaryny, morele i czereśnie. Plantacje truskawek przezimowały w większości dobrze, jedynie na młodszych plantacjach wystąpiły niewielkie uszkodzenia.
Silne mrozy występowały zwykle jednocześnie z grubą pokrywą śnieżną, co chroniło rośliny przed przemarznięciem. Gruba okrywa śnieżna szczególnie korzystnie wpłynęła na przezimowanie plantacji truskawek. Przedłużająca się zima spowodowała natomiast znaczne opóźnienie wegetacji drzew i krzewów owocowych. Chociaż kwitnienie drzew owocowych było opóźnione i dla wielu gatunków wystąpiło równocześnie, to na ogół przebiegało w sprzyjających, stabilnych warunkach pogodowych.
Ze względu na przedłużającą się zimę i zalegającą jeszcze w początku kwietnia pokrywę śnieżną, nie można było w terminie rozpocząć prac polowych i siewów warzyw do gruntu. Do opóźnienia prac polowych przyczyniły się w dalszej kolejności duże ilości wody z topniejącego śniegu, które spowodowały nadmiar wilgoci w glebie, a nawet podtopienia pól, uniemożliwiając prowadzenie jakichkolwiek prac. W związku z tym siewy warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęły się znacznie później niż w latach przeciętnych. Znaczne opóźnienie spowodowało konieczność rezygnacji z uprawy części wczesnych odmian warzyw. Chociaż przyroda szybko nadrabia straty, a opóźnienia w wegetacji warzyw znacznie zmniejszyły się, jednak zbiory warzyw gruntowych w bieżącym sezonie z pewnością będą opóźnione.
Źródło: FAMMU/FAPA
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl