W dniu 27 stycznia br. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech Zespołów: ds. Gospodarstw Rodzinnych, ds. Uregulowania Ustawowego Polityki Górskiej oraz ds. Wsparcia Rolnictwa Ekologicznego i Przetwórstwa Ekologicznego. Tematem przewodnim spotkania było omówienie projektu ustawy – Kodeks rolny.
Przypominamy, że kodeks rolny tworzy kompleksowe i spójne prawo, które ma ułatwić nie tylko życie rolnikom na obszarach wiejskich, ale także codzienną pracę i inwestowanie. Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Kodeks Rolny powołuje do życia rzecznika rolników i wskazuje także kto będzie regulował szkody wyrządzone rolnikom. Wielkopolska Izba Rolnicza z dużym niepokojem przyjęła informację dotyczącą powołania rzecznika rolników. Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Izbach Rolniczych, to właśnie samorząd jest ustawowym i finansowanym przez rolników rzecznikiem tej grupy zawodowej. Apelujemy o kontynuację podjętych przez Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego prac nad przekazaniem izbom rolniczym większych kompetencji w przyszłości i dokończenie tej reformy, jaką było powołanie do życia tego samorządu.
Chodzi o to aby wypracować takie prawo, które byłoby dla rolnika i chroniło zarówno rolników jak i rolnictwo. Rolnik nie może być karany za niedociągnięcia wynikające z przyczyn od niego niezależnych, czy za małe uchybienia nie mające wpływu na całość gospodarstwa. Kodeks powinien łączyć ze sobą prawo i tradycje oraz zwyczaje przyjęte w polskim rolnictwie z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa.
Obecny na spotkaniu Komisarz ds. Rolnictwa UE powiedział, że na razie powinniśmy uchwalić ogólne zasady Kodeksu Rolnego, a później zająć się szczegółami i przenoszeniem zapisów z innych ustaw a do tyczących rolnictwa do Kodeksu – może to zająć nawet całą kadencję, powiedział Komisarz Wojciechowski.
Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele różnych organizacji rolniczych, mocno podkreślali, że stworzenie Kodeksu jest dobrym pomysłem, ale wymaga dużo pracy i woli pełnej współpracy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zadeklarował zwołanie organizacji rolniczych i wypracowanie wspólnego stanowiska, które przedstawi Zespołowi. Nalegał także aby prace na tworzeniem tego prawa postępowały szybko i konsekwentnie, tak aby do końca lutego był wypracowany wspólny projekt.
Kolejne obrady zespołów parlamentarnych nad projektem Kodeksu rolnego odbędą się za 2 tygodnie.
Opracowanie: A. Poznański, M. Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/