W związku z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS), Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, organizują w I kwartale 2023 roku cykl spotkań pod nazwą "Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi". Kolejne z tych spotkań, tym razem w powiecie kościańskim, odbyło się 24 stycznia br. w świetlicy wiejskiej w Bielewie, gmina Krzywiń. W Forum uczestniczyli rolnicy, włodarze powiatu i gmin, działacze samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa oraz panie z KGW. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali w tym dniu: Piotr Walkowski – Prezes WIR, Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu WIR i Andrzej Hirowski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kościanie wraz z Delegatami Kościańskiej Rady Powiatowej.
Forum Rolnicze Powiatu Kościańskiego miało charakter spotkania informacyjno-szkoleniowego. Celem było dotarcie do jak największej liczby rolników z informacją na temat możliwości wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów. Rolnicy chcą się przygotować do wypełniana wniosków obszarowych, aby w pełni wykorzystać przeznaczony na ten cel budżet unijny. Informacje na ten temat zaprezentowali w pierwszej części spotkania prelegenci: Barbara Idczak - Starszy Specjalista z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Magdalena Szczepaniak - Główny Doradca z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Powiecie Kościańskim oraz Radosław Dąbrowicz – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościanie.
Po zakończeniu wystąpień odbyła się cześć dyskusyjna, którą poprowadził Jan Szczepaniak - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 3 w Gołaszynie. Rolnicy pytali o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. M. in. zadano pytanie czy wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji liczymy od początku czy zakończeniu wykonania aplikacji na danym polu? W odpowiedzi powiedziano, że aby spełnić zobowiązanie trzeba wymieszać obornik w ciągu dwunastu godzin od rozpoczęcia jego wywożenia. Kierownik BP ARiMR w Kościanie dodał, że będzie dostępna aplikacja mobilna, której zadaniem będzie weryfikacja spełnienia wymogu w określonym czasie. Ponadto dopytywano się na jakim programie należy opracować plan nawożenia i czy konieczne jest oznaczenie azotu w badaniach gleby – tutaj prelegenci odpowiedzieli, że najprawdopodobniej tak. Przy tym temacie powiedziano również, że resztki po rzepakach będą traktowane jak przeoranie słomy, z kolei resztki kukurydzy będą musiały być rozdrobnione. Zaś resztki po burakach, na ten czas, nie można traktować jako wymieszanie resztek pożniwnych.
Odpowiadając na pytania dotyczące poszczególnych ekoschematów prelegenci zwracali uwagę na to, że nie ma jeszcze szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych wymagań, a co za tym idzie, nie ma możliwości precyzyjnego określania jakie obowiązki będą musieli rolnicy spienić aby w ramach danej praktyki otrzymać punkty.
Ważną kwestią poruszoną na Forum był temat szkoleń dla rolników z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w gospodarstwach, które maja się odbywać w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Uczestnicy spotkania chcieli się dowiedzieć, kto będzie je przeprowadzał? Katarzyna Szulańczyk - Powiatowa Lekarz Weterynarii w Kościanie odpowiedziała, że na ten czas nie ma jeszcze wytycznych co do tej kwestii, jednak zapewniono, że na terenie każdej z gmin powiatu kościańskiego, takie szkolenie zostanie zorganizowane.
Następnie dużo pytań skierowanych zostało do Artura Grześkowiaka - Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Poznaniu oraz Marcina Waligóry - Kierownika Nadzoru Wodnego w Kościanie. Pytano m. in. dlaczego nie wykonuje się gruntowego odmulenia dna kanałów? Oraz czy można roboty na kanałach wykonywać w okresach sprzyjających rolnictwu? W odpowiedzi uczestnicy Forum usłyszeli, że w tym roku planowane jest czyszczenie Kanału Obrzańskiego. Roboty na kanałach w pełnej wegetacji byłyby lepsze jednak istnieją przepisy zobowiązujące do określonych terminów, które należy spełniać. Przy niektórych pracach wymagane są pozwolenia wodno-prawne (np. przy odmuleniu dna kanału), których uzyskanie wiąże się procedurami trwającymi nawet do 5 lat. Często skupia się zatem na pracach utrzymaniowych – usuwaniu zatorów czy wykaszaniu roślinności. Zapewniono, że jeszcze w tym roku do Zlewni Kanału Obry dotrze kosiarka pływająca.
Duże emocje wśród rolników z powiatu kościańskiego wzbudza temat rozdysponowania gruntów rolnych, które zostaną odebrane w zakresie wyłączenia 30% użytków rolnych firmie Top Farms. Obecny na spotkaniu Marian Markiewicz – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Poznaniu, powiedział, że jest to temat priorytetowy na rok 2023 i zostaną opracowane przetargi na te ziemie.
Rolnicy poruszyli także temat niekontrolowanego napływu zbóż do Polski oraz ich niskich cen w skupach. Zbóż jest na rynku zdecydowanie za dużo. Utrata krajowego rynku zbytu lub sprzedaż w niskiej cenie może niektórych z rolników doprowadzić do bankructwa. Szczególnie, że nadchodzi wiosna i zaczyna się nowy sezon zakupu nawozów, których ceny są zawrotne. Część z rolników nie wysieje ani nawozów, ani zbóż, przy tak wysokich kosztach produkcji i niskiej opłacalności.
W ramach Forum Rolniczego Powiatu Kościańskiego przygotowane zostały stoiska informacyjne powiatowych oddziałów WODR, ARiMR, KRUS, IORiN oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Kościanie, BNP Paribas oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” a także Firma Ratajczak S. C. - Punkt Dystrybucyjny pasz De Heus. Rolnicy mogli tutaj zasięgnąć indywidualnych porad, porozmawiać na tematy, które ich interesowały oraz zapoznać się z oferta poszczególnych wystawców.
W imieniu wszystkich organizatorów Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji Forum Rolniczego Powiatu Kościańskiego. Szczególne podziękowania dedykujemy Gminom: Krzywiń, Kościan i Śmigiel, Banku Spółdzielczemu w Kościanie oraz firmie Ratajczak S. C., a wszystkim biorącym udział w Forum za liczne uczestnictwo.
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: wirko@wir.org.pl
Mirosława Żurek
Zdjęcia: Mirosława Żurek, Mieczysław Matuszewski
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/