Hałas, czyli dźwięki o częstotliwości od 16 do 16 000 Hz, zgodnie z prawem to zanieczyszczenia. Aby chronić przed nimi środowisko, należy przestrzegać stosownych norm, w czym pomagają regularne pomiary hałasu, którego źródłem mogą być np. instalacje w obiektach inwentarskich.
Pomiary hałasu polegają na dokładnym zbadaniu poziomu jego natężenia w danym środowisku. W ich wyniku poznaje się równoważny poziom dźwięku oraz wszystkie jego źródła. Takie informacje pozwalają podjąć działania prowadzące do uzyskania właściwego stanu akustycznego.
W prawidłowym pomiarze pomagają m.in. laboratoria badawcze, takie jak np. nowo utworzone Laboratorium Badawcze Agra-Matic, powstałe w firmie De Heus. Posiada ono licencję Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze pomiaru hałasu, pochodzącego od instalacji lub urządzeń wykorzystywanych w hodowli zwierząt.
- Za nami szereg specjalistycznych szkoleń oraz audytów, dzięki którym nasze pomiary są akredytowane przez prestiżową instytucję PCA. To dla nas ważne osiągnięcie, które umacnia zaufanie klientów do wyników badań, usług oraz naszych specjalistów — cieszy się Łukasz Nowak, kierownik Agra-Matic, działu rozwoju agrobiznesu De Heus.
Akredytacja PCA potwierdza wysoką jakość usług świadczonych w zakresie pomiarów oraz kompetencje personelu Laboratorium Badawczego Agra-Matic. Stoją za nią wyśrubowane wymogi, pozwalające przeprowadzić wiarygodną i precyzyjną analizę wyników w obszarach związanych m.in. z ochroną środowiska. Dodatkowym atutem, przemawiającym za jego posiadaniem jest fakt, że część urzędów uznaje za wiarygodne wyłącznie te pomiary, które zostały wykonane akredytowaną metodą przez jednostki sygnowane certyfikatem PCA.
Pomiar należy zlecić podmiotom zewnętrznym
Zlecanie pomiarów podmiotom zewnętrznym, posiadającym akredytację PCA, gwarantuje ich uznanie przez urzędy. To duże ułatwienie szczególnie dla tych hodowców, którzy podlegają pozwoleniom zintegrowanym. Samodzielne zmierzenie hałasu przez hodowcę, nawet jeśli posiada akredytację, może zostać odrzucone i uznane za niewiarygodne przez urząd.
Pomiary hałasu są wymagane w związku z eksploatacją instalacji do chowu i hodowli drobiu lub świń o obsadzie większej niż 40 000 stanowisk dla drobiu, 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
- Osoby, podlegające pozwoleniom zintegrowanym są zobowiązane do wykonywania pomiaru hałasu od instalacji z częstotliwością raz na dwa lata. Laboratorium Badawcze Agra-Matic wspiera hodowców, ułatwiając im przejście przez mozolny proces — komentuje Klaudia Budziarek, kierownik Laboratorium Badawczego Agra-Matic.
Z akredytowanej usługi hodowcy mogą już korzystać. Metoda bezpośrednich pomiarów hałasu jest wykonywana zgodnie z załącznikiem 7 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody. Poza akredytowaną metodyką Laboratorium oferuje także pomiary metodą pomiaru pośredniego, która stosowana jest, gdy różnica pomiędzy tłem akustycznym a poziomem hałasu emitowanym z terenu zakładu jest mniejsza niż 3 dB.
Więcej metod z akredytacją?
De Heus zapowiada starania o akredytacje dla kolejnych metod badawczych i dalsze inwestycje w Laboratorium Badawcze Agra-Matic. - Chcemy być ogniwem łączącym naukę z rynkiem agro, tak aby móc dostarczać hodowcom maksimum możliwości rozwoju ich gospodarstw — podsumowuje Łukasz Nowak.
- Naszym celem jest wspieranie hodowców w udoskonalaniu ich biznesu. Pomagamy nie tylko przy pomiarach hałasu, ale również na wcześniejszych etapach inwestycyjnych, takich jak przygotowanie dokumentacji dla potrzeb realizacji inwestycji, czy przygotowanie projektów budowlanych obiektów inwentarskich. Oferujemy także pomoc podczas eksploatacji instalacji. Wśród tzw. obsługi środowiskowej realizowane są wszystkie obowiązki wynikające z przepisów ochrony środowiska, np. dokładnie sprawozdań zbiorczych zestawień o odpadach, naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska — dodaje Klaudia Budziarek.
De Heus - ekspert w żywieniu zwierząt i lider w dostarczaniu rozwiązań żywieniowych na polskim rynku paszowym.
Firma De Heus działa w ponad 50 krajach na całym świecie, wspierając osiągnięcia swoich klientów: producentów żywca, mleka, jaj i ryb. Nieustannie, wspólnie z klientami, firma wzmacnia wydajność i rozwój technologiczny, wykorzystując swoją bogatą wiedzę o żywieniu i hodowli zwierząt.
Na polskim rynku paszowym De Heus obecny jest od ponad 25 lat. Produkuje mieszanki paszowe pełnoporcjowe, mieszanki uzupełniające (koncentraty), a także mieszanki mineralno-witaminowe (premiksy) i preparaty mlekozastępcze.
Posiada szeroką ofertę rozwiązań żywieniowych dla hodowców drobiu, bydła i trzody chlewnej. Rozwiązania te cechują się wysoką jakością oraz optymalnym zbilansowaniem recepturowym. W skład produktów wchodzą jedynie surowce najwyższej jakości. Dodatkowo, kontrola komponentów pasz i wymagające procedury produkcyjne sprawiają, że produkty są bezpieczne i zdrowe dla zwierząt i ludzi.
Znakami rozpoznawczymi firmy są profesjonalne doradztwo żywieniowo-techniczne oraz specjalistyczne programy żywieniowe „szyte na miarę” potrzeb klientów. De Heus oferuje również doradztwo w budowie obiektów inwentarskich, realizowane przez profesjonalistów z działu Agra-Matic.