21 września Komisja Europejska wyznaczyła dwie granice strefy niebieskiej ASF na terenie województwa wielkopolskiego, które powstało po odnotowaniu choroby ASF u świń w gospodarstwach na terenie miejscowości Perzyny oraz Łaszków. Przypominamy, że chorobę stwierdzono u 39 i 1882 świń w Perzynach oraz 110 świń w Łaszkowie.
Przypominamy, że Komisja Europejska wyznacza strefy niebieskie na okres 12 miesięcy. Kraj członkowski może wnioskować o ich skrócenie do minimum 3 miesięcy pod warunkiem spełnienia kryteriów weterynaryjnych. O skrócenie pierwszej strefy, która została ustanowiona na części powiatu poznańskiego i szamotulskiego, polskie władze weterynaryjne wystąpiły w dniu 7.09.2020 r. Od tamtej pory wybuchły niestety kolejne 3 ogniska w naszym województwie, co może rzutować na negatywną odpowiedź Brukseli na ten wniosek. Handel trzodą ze stref niebieskich jest możliwy ale jest bardzo utrudniony. Wpływa to oczywiście na cenę, jaką rolnicy otrzymują za żywiec. Zwróciliśmy na to uwagę Komisji Europejskiej. Otrzymaliśmy informację, że dzięki strefom, handel z pozostałych obszarów może odbywać się normalnie. Ta sytuacja jest w naszym przekonaniu podstawą do wypłacania rolnikom z niebieskich stref rekompensat, o co zwracaliśmy się wielokrotnie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Mapę ognisk i przypadków występowania ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami można na bieżąco monitorować tutaj
Strefa niebieska - Łaszków
Źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
Strefa niebieska – Perzyny
Źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
A. Przepióra
A. Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/