Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. W projekcie proponuje się dodanie do listy m.in. norki amerykańskiej. Celem nowelizacji jest ograniczenie negatywnego oddziaływania ferm norek na środowisko oraz zwrócenie większej uwagi na prowadzenie hodowli zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.
Zmiana przepisów nie jest równoznaczna z zakazem hodowli tych zwierząt. Planowane rozporządzenie nałoży na hodowców wymagania, których celem będzie ograniczenie negatywnego i uciążliwego oddziaływania ferm norek na środowisko, w tym uniemożliwienie przedostawania się tych zwierząt z ferm do środowiska. Podobna regulacja została wprowadzona w takich krajach, jak: Chorwacja, Holandia, Austria i Wielka Brytania.
Umieszczenie norki amerykańskiej na liście gatunków inwazyjnych jest wynikiem potwierdzonych informacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu ferm, szczególnie w kontekście możliwości przedostawania się tego gatunków do środowiska przyrodniczego. „Informacja o wynikach kontroli sprawowania nadzoru przez inspekcje państwowe nad funkcjonowaniem ferm zwierząt futerkowych w województwie wielkopolskim”, sporządzona we wrześniu 2011 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli, wskazuje na liczne zaniedbania na fermach zwierząt futerkowych. Nieprawidłowości te mają wpływ m.in. na fakt przedostawania się osobników norki amerykańskiej do środowiska przyrodniczego.
Intencją nowego rozporządzenia, zgodnie z uwagami zawartymi w raporcie NIK, jest zwrócenie większej uwagi na prowadzenie hodowli zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny oraz na zagrożenia związane z prowadzeniem hodowli gatunków inwazyjnych.
***
Norka amerykańska jest gatunkiem obcym rodzimej faunie, a jej ucieczki z hodowli oraz szkodliwe oddziaływanie w środowisku przyrodniczym (dziesiątkowanie ptactwa, w tym domowego) zostało wielokrotnie odnotowane i opisane. O jej wpływie na środowisko świadczy fakt, że jest gatunkiem wymienionym w załączniku do Rekomendacji Nr 77 Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej (Recommendation No. 77 of the Standing Committee, adopted on 3 December 1999, on the eradication of non-native terrestrial vertebrates), zawierającym gatunki, w stosunku do których udowodniono, że stanowią zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Zgodnie z Rekomendacją Nr 77 handel ww. gatunkami powinien być ściśle regulowany, a nawet zabroniony.
Szczegółowe uzasadnienie dla umieszczenia norki i pozostałych gatunków na liście gatunków inwazyjnych znajduje się w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia - zobacz tutaj.
Projekt rozporządzenia jest po uzgodnieniach zewnątrzresortowych i społecznych.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/