Nie wykluczam, że w tym roku osiągniemy ujemny wynik finansowy – mówi w telewizji TVR Bronisław Tomaszewski prezes zarządu spółki „Elewarr”. Podczas wywiadu w programie „Studio TVR” szef firmy tłumaczy dlaczego nie miał innego wyjścia i musiał zaproponować rolnikom tak niskie ceny skupu ziarna.
W ostatnich tygodniach państwowa spółka „Elewarr” znalazła się w ogniu krytyki. Poszło o ceny skupu ziarna jakie po rozpoczęciu żniw zaoferowano rolnikom. Skrytykowały je organizacje rolnicze oraz posłowie opozycji. Ich zdaniem było to zwykłe psucie rynku i zachęcanie innych podmiotów do podobnych zachowań. Ale zdaniem „Elewarru” takie zarzuty nie mają uzasadnienia. - Ceny rzepaku jakie zaproponował „Elewarr” zaczynały się od 1600 złotych za tonę, wyższe proponowały tylko firmy mające własne tłocznie, które kilka miesięcy wcześniej uzgadniały ze swoimi odbiorcami, głównie producentami paliw cenę półproduktów, czyli estrów, które tłoczyli z tych kupionych partii rzepaku. I mając już tę określoną cenę zakładali, że cena kontraktowa na poziomie 1700 złotych będzie prawidłowa. Potem wszyscy korygowali ceny do warunków rynkowych. My podlegamy prawom rynkowym jeżeli codziennie obniżamy ceny skupu i ciągle pod bramami są nasi dostawcy to znaczy, że rynek to akceptuje, po prostu była podaż towaru – tłumaczy Bronisław Tomaszewski prezes „Elewarru”.
Zdaniem przedstawicieli tej firmy, obecna trudna sytuacja na rynku odbije się również na jej kondycji finansowej. Ceny zbóż zjechały bardzo nisko i jest bardzo mało miejsca na marże. W zeszłym roku mieliśmy ponad 4 mln zł zysku. Ten rok jest bardzo trudny i trudno też prognozować co będzie przez najbliższe miesiące, ale dochód może być niższy, a nawet istnieje zagrożenie pozytywnego wyniku finansowego w 2013 roku. – dodaje Bronisław Tomaszewski.
Informacje uzupełniające:
Ogólnopolska Telewizja TVR, to pierwsza i jedyna w Polsce telewizja dedykowana tematyce życia i bycia poza miastem. Program kierowany jest do wszystkich tych, których fascynuje i intryguje życie, praca i spędzanie wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego gwaru. Zgodnie z hasłem „blisko ludzi, blisko natury” na antenie TVR można znaleźć szeroki wachlarz programów edukacyjnych, poradnikowych, informacyjnych, społecznych oraz rozrywkowych. Ogólnopolska Telewizja TVR dostępna jest na wszystkich platformach cyfrowych: Cyfrowy Polsat (kanał 170), „nc+” (kanał 222), w wybranych sieciach kablowych: UPC (kanał 159), Inea (kanał 293) oraz drogą satelitarną (FTA), za pomocą dowolnego tunera cyfrowego oraz w Internecie na stronie www.tvr24.pl Telewizja została dwukrotnie nominowana w VI oraz w VII edycji Festiwalu Kanałów Tematycznych do nagrody Tytanowe Oko. W tym roku TVR został laureatem nagrody „Rzetelni w biznesie”.