Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie, dlatego UE i państwa członkowskie powinny robić i wydawać więcej, żeby zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych lokalnych produktów. Aby zapewnić wprowadzenie lekcji zdrowego odżywiania się oraz mleka, owoców i warzyw, do szkoły, w środę, Parlament wprowadził własne poprawki do przepisów a następnie zatwierdził mandat negocjacyjny, który pozwoli posłom na ustalenie ich ostatecznej wersji, podczas negocjacji z państwami członkowskimi UE.
Parlament poparł plany połączenia, rozdzielonych 28 maja 2015 r., programów dystrybucji mleka oraz owoców i warzyw w szkołach.
Posłowie wprowadzili również zmiany w projekcie przepisów, w celu:
- Dodania produktów mlecznych o udowodnionym dobroczynnym działaniu na zdrowie dzieci, takich jak: sery lub jogurty, do listy produktów dofinansowywanych przez UE (pod warunkiem, że nie zwierają dodatków smakowych, owoców, orzechów ani kakao), z naciskiem na produkty lokalne i regionalne.
- Zobowiązania państw członkowskich do przeznaczenia od 10 do 20% funduszy UE na zajęcia edukacyjne, promujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz walkę z marnowaniem jedzenia, włącznie z wizytami w gospodarstwach oraz okazjonalną dystrybucją lokalnych produktów, jak przetworzone warzywa i owoce, (jeśli nie zawierają one dodanego cukru, tłuszczu soli, słodzików i sztucznych dodatków smakowych), miód, oliwki oraz suszone owoce.
- Przeznaczenia dodatkowych 20 milionów euro rocznie na dofinansowanie rozdziału mleka i produktów mlecznych, co zwiększyłoby fundusze przeznaczane, w przeciągu roku, na mleko i produkty mleczne do 100 milionów euro, przy budżecie na warzywa i owoce wynoszącym 150 milionów euro.
- Sprawiedliwszego rozdziału funduszy pomiędzy państwami UE, poprzez ustalenie dwóch podstawowych kryteriów (udziału dzieci w wieku 6-10 lat w populacji oraz stopnia rozwoju danego regionu w obrębie państwa członkowskiego). Poprzedni poziom funduszy będzie brany pod uwagę przez sześć lat działania programu i zostanie zbilansowany zgodnie z nową roczną wielkością pomocy UE przeznaczanej na każde dziecko.
Kolejne kroki
Parlament przyjął poprawki do projektu rozporządzenia oraz poparł rozpoczęcie negocjacji z ministrami państw członkowskich UE, 458 głosami za, przy 97 głosach przeciw i 28 wstrzymujących się od głosu. Negocjatorzy mogą zacząć rozmowy o ostatecznym kształcie przepisów, po tym jak Rada przyjmie swoją pozycję w tej sprawie.
Kontekst
Program dystrybucji mleka w szkołach został stworzony w 1977 roku. Program dystrybucji owoców, zawierający również elementy edukacyjne został wprowadzony w 2009 roku. Oba programy zostały stworzone w celu promocji spożywania owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych, lecz dotychczas działały zgodnie z różnymi podstawami prawnymi i finansowymi. Wszystkie 28 krajów członkowskich partycypuje w programie dystrybucji mleka, 25 krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji)bierze udział w programie dystrybucji owoców i warzyw.
Spożycie owoców, warzyw i mleka stale spada na terenie UE. Ponad 20 milionów dzieci w UE ma nadwagę, a nastolatki jedzą średnio tylko 30 do 50% zalecanej dziennej ilości owoców i warzyw.
Komunikat prasowy PE
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl