Hodowla ślimaków może nie tylko przynieść konkretne zyski, ale również stanowić ciekawe hobby. Zwłaszcza dla osób, które dysponują wolnym czasem, mają kawałek ziemi z zabudowaniami lub prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.
Masz trochę wolnego czasu? Kawałek ziemi z zabudowaniami? A może prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne? Hodowla ślimaków to wręcz idealna propozycja dla Ciebie. Hodowla ta, mimo iż należy ją traktować jako działalność typowo rolniczą, nie jest zajęciem uciążliwym. Wystarczy przestrzegać informacji i zasad, które przekazują hodowcom firmy zajmujące się hodowlą i skupem ślimaków.
To zajęcie bowiem, oprócz tego, że może stać się sposobem na życie, nowym hobby, czy nawet ciekawym oderwaniem się od codziennych spraw, pomoże także w polepszeniu sytuacji finansowej. Trzeba tylko pamiętać, że hodowla ślimaków, jak każda tego typu działalność rolnicza, wiąże się z pewnymi zasadami i regułami, których należy przestrzegać.
- Hodowla ślimaków nie jest zajęciem zbyt uciążliwym, wygląda ładnie, nie wydziela praktycznie żadnych zapachów. Może być ciekawym hobby dla osób, które mają wolny czas, lubią przebywać na łonie natury, zajmować się zwierzętami, a przy okazji uzyskać też dodatkowy dochód. Nie trzeba posiadać dużej ilości ziemi. Tak naprawdę wystarczy nawet działka ogrodnicza – mówi Damian Gajewski, prezes spółki Polish Snail Holding z Elbląga, lidera w branży hodowli i skupu ślimaków oraz tworzenia gotowych produktów spożywczych na bazie mięsa tych zwierząt. – Trzeba tylko pamiętać o wszystkich regułach, którymi rządzi się hodowla ślimaków. Takie wskazówki i rady udzielamy zawsze naszym partnerom na szkoleniach organizowanych przez Polish Snail Holding.
Hodowla ślimaków to także dobre przedsięwzięcia dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych w Polsce. Gospodarstwa takie mają bowiem idealne warunki do prowadzenia tego typu działalności.
- Do prowadzenia hodowli ślimaków potrzebny jest teren oraz budynek. To gospodarstwa agroturystyczne zazwyczaj posiadają. Oczywiście także trzeba temu zajęciu poświęcić trochę czasu – mówi Paweł Piwowarski, członek zarządu spółki PSH. – Hodowla ślimaka nie tylko nie przeszkodzi w tej działalności, ale także ją urozmaici. Hodowla ślimaków wygląda ładnie, może być też świetną atrakcją dla gości gospodarstwa agroturystycznego, którzy na własne oczy będą mogli przekonać się, jak to wygląda w praktyce.
Kolejną korzyścią z własnej hodowli ślimaków dla gospodarstw agroturystycznych jest możliwość wprowadzenia potraw z mięsa tych zwierząt do swoich jadłospisów. Ślimaki stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Prawdziwą furorę robią zaś wśród firm zajmujących się cateringiem. Polacy doceniają zalety ślimaków – mięso jest lekkostrawne i przede wszystkim zdrowe.
Gospodarstwo agroturystyczne, dzięki hodowli ślimaków może więc zarobić dodatkowe środki finansowe, co jest niezwykle ważne w tej typowo sezonowej branży. Może zyskać także dostęp do darmowego mięsa tych zwierząt. Dla gości będzie to dodatkowa atrakcja kulinarna.
Warto do hodowli ślimaków podejść jednak rozsądnie, jak do każdego biznesu. Musimy więc w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat tego przedsięwzięcia. Ponadto zapewnić sobie odpowiedni produkt, najlepszej jakości oraz znaleźć pewnego, godnego zaufania odbiorcę efektów naszej produkcji.
Pierwszy kluczowy krok to wybór firmy, która zapewni skup wyhodowanych ślimaków. W Polsce potentatem w tej branży jest spółka Polish Snail Holding z Elbląga. Firma współpracuje z 200 hodowcami z Polski i Europy. Jednocześnie codziennie udziela kompletnej i profesjonalnej informacji osobom, które dopiero zdobywają podstawową wiedzę o tej branży. To również ma wpływ na decyzję, czy będziemy posiłkowali się wiedzą "z internetu" czy uzyskamy rzeczową, merytoryczną opinię od osób doświadczonych w tej branży.
Następnym etapem są szkolenia teoretyczne i praktyczne dla hodowców współpracujących z Polish Snail Holding. Dzięki temu uzyskują oni najlepszą wiedzę, która dobrze przygotuje ich do działalności w tej branży.
Trzeba posiadać odpowiednią ilość ziemi. Na każdą tonę ślimaków potrzeba przynajmniej 2 arów powierzchni. Niezbędne jest też pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana stała temperatura 21 stopni C. Nie może być dostępu światła z zewnątrz. Musimy stworzyć ślimakom odpowiednie warunki do rozrodu.
Jeśli chodzi o niezbędną wiedzę i wszystkie potrzebne informacje do prowadzenia hodowli, dostarczą ją specjaliści Polish Snail Holding.
Polish Snail Holding jako jedyna firma w Polsce oferuje nowym hodowcom ślimaki w pełni spełniające wszystkie wymogi przetwórni i produktów PSH, pod względem jakości mięsa, kalibracji, wielkości i gramatury. Materiał zarodowy gwarantuje najlepsze wyniki w reprodukcji. PSH Polish Snail Holding jest jedyną spółką w Polsce zajmującą się kompleksowo hodowlą, opieką nad grupami hodowlanymi, szkoleniami, koordynacją, badaniami naukowymi.
Polish Snail Holding