Internet to narzędzie nieograniczonych możliwości transakcyjnych. Dziś bez trudu, za pomocą kilku kliknięć, można kupić towar z najdalszych zakątków świata. I choć w powszechnej opinii zakupy online kojarzą się z indywidualnym klientem, który poszukuje w sieci zagranicznej odzieży, płyt czy sprzętu elektronicznego, to z możliwości oferowanych przez sprzedaż internetową mogą skorzystać również rolnicy, którzy chcą korzystnie zakupić maszyny.
Do niedawna kupno rolniczych maszyn z zagranicy wiązało się z koniecznością wyjazdu z kraju. Dziś można w tym zakresie korzystać zarówno z portali aukcyjnych, jak i porównywarek ofert producentów. Narzędzia te są szczególnie pomocne, ponieważ zakup maszyn rolniczych wprost od producenta jest znacznie tańszy. Pozwala on w praktyce na skrócenie drogi, którą przebywa towar: od producenta, przez dystrybutora i sklep do ostatecznego klienta. Kontaktując się od bezpośrednio z firmą odpowiedzialną za produkcję, można zaoszczędzić na marżach, które narzucają pośrednicy.
By zyskać jeszcze więcej, warto przeszukując rodzime katalogi i oferty, porównać je również z tymi zagranicznymi.
Wyspecjalizowane portale prowadzące sprzedaż online ciężkich maszyn rolniczych przeżywają właśnie szczyt popularności w Europie. Część z nich jest szczególnie użyteczna dla rolników planujących inwestycję w maszyny - za ich pomocą można nie tylko przeszukać oferty różnych producentów, ale również posortować na wszelkie sposoby: według ceny, lokalizacji oraz bardziej szczegółowej specyfikacji technicznej. Takim serwisem jest na przykład Alibaba.com, gdzie znaleźć można również korzystne cenowo aukcje sprzętu używanego.
Polska rolnictwem stoi
Nad Wisłą rolnictwo jest jedną z najważniejszych i najprężniej funkcjonujących gałęzi gospodarki. Jest to również jeden z najdynamiczniej modernizujących się sektorów, co wiąże się z koniecznością inwestowania w nowoczesne rozwiązania, w tym również - maszyny. Dlatego też polscy rolnicy powinni się zainteresować nowymi drogami ich pozyskania. Może to być okazja do zaoszczędzenia niemałych kwot na niezbędnym dla efektywnego działania gospodarstwa, wyposażeniu.
Oferty online to okazja do zaoszczędzenia na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest oszczędność czasu. Aż do chwili, gdy zdecydujemy się na zakup, nie musimy angażować żadnych środków. Zarówno wstępne rozpoznanie ofert, jak i uzyskanie bardziej szczegółowych informacji można przeprowadzić w Internecie. Dopiero przy kupnie można (choć teoretycznie - nie trzeba) pofatygować się zobaczyć towar na własne oczy. O ile sprzedaż maszyn rolniczych online w Polsce dopiero się rozwija, a serwisy najczęściej oferują prośbę o kontakt z dealerem, zagraniczne portale pozwalają na przeprowadzenie całej transakcji online. Wiele ofert producentów w jednym miejscu pozwala na porównanie różnych maszyn, zależności ceny i lokalizacji.
Część zagranicznych serwisów już udostępniła swoje usługi w języku polskim. To oznacza, że bariera językowa, przez którą część zainteresowanych może odrzucać rozwiązanie zakupu maszyn on-line, nie powinna już stanowić problemu.
Dostępny w języku polskim jest m.in. francuski portalu Agriaffaires.com. Zarówno specyfikacja, jak i informacje o sprzedawcy są zamieszczone w rodzimej wersji językowej. Serwis ten jest zdecydowanie dedykowany dla odbiorcy międzynarodowego - zamieszczone są informacje, w jakim języku można porozumieć się z kontrahentem, zmieniać można również walutę, w której wyrażona jest cena. Warto być jednak ostrożnym - zmieniając euro na złotówkę, można stracić.
Niedawno fala krytyki spłynęła na serwis PayPal za niejasne konwersje walut, na których potencjalnie mogli tracić klienci. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest uiszczenie opłaty w walucie sprzedawcy. Dzięki temu kupiec zyskuje wpływ na to, ile będzie go kosztować dana ilość waluty.
Oszczędna wymiana
Jeszcze do niedawna nie istniało wiele opcji wymiany walut. Kredyty denominowane oznaczały kupno waluty od banku, zaś po dolary, funty, franki i euro na użytek zagranicznych wojaży udawano się do tradycyjnych kantorów. Dużo zmieniło się wraz z wprowadzeniem tzw. ustawy antyspreadowej, gwarantującej między innymi wolność w wyborze źródła pochodzenia waluty na spłatę raty kredytu. Nowe prawo pozwoliło na jeszcze jedno: zaistnienie na dużą skalę kantorów internetowych. Od tego czasu klienci mają kilka możliwych źródeł zakupu walut: banki, kantory tradycyjne, internetowe oraz społecznościowe platformy wymiany walut (np. kantor wymiany on-line Cinkciarz.pl, oferuje wszystkie trzy opcje: stacjonarną, online i społecznościową).
Konkurencja zawsze jest zjawiskiem pozytywnym. Instytucje w walce o klienta oferują coraz korzystniejsze warunki wymiany walut. W tym wyścigu wygrywają platformy internetowe oferujące kursy będące poza zasięgiem banków i stacjonarnych kantorów, które zarabiają na spreadach walutowych. Dzięki temu mogą zaproponować dużo korzystniejsze kursy, których różnice kupna i sprzedaży wahają się od kilku do kilkunastu procent (przy kilkudziesięciu procentach banków i tradycyjnych kantorów). To jednak nie wszystko: płatność za zakupiony sprzęt rolniczy należy przekazać sprzedawcy. Zaopatrując się w walutę w kantorze lub banku konieczne jest wykonanie kosztownego przelewu walutowego, natomiast po rejestracji w kantorze online mamy dostęp do wygodnych i dużo tańszych przelewów poza granice kraju. Można w ten sposób uniknąć piętrzących się opłat za sam przelew, pośrednictwo banków, etc. Oczywiście należy liczyć się z dodatkowymi kosztami sprowadzenia i rejestracji maszyny w kraju, jednak z całą pewnością w tym przypadku warto dokonać transakcji online - zarówno kupując maszynę, jak i dokonując za nią płatności.
Zakup maszyn rolniczych za pośrednictwem Internetu daje szanse nie tylko na oszczędność. Potencjalny kupiec ma możliwość dotarcia do większej ilości producentów, ich produktów oraz ofert, a tym samym wybór dla siebie tej najkorzystniejszej. Często w sieci będziemy mieć możliwość zakupu modelu rzadkiego lub niedostępnego na polskim rynku. Komfort związany z realizacją transakcji przez Internet jest dodatkową zaletą takiego rozwiązania. Dla właściciela gospodarstwa rolnego, takie rozwiązanie może okazać się szansą na zaoszczędzenie zarówno środków, jak i czasu. A przecież czas, to również pieniądz.
Autor: Michał Stachura, Cinkciarz.pl, kantor wymiany walut on-line
________________________________________
Cinkciarz.pl – kantor wymiany walut on-line obsługuje obecnie klientów z 96 krajów świata, posiada w swojej ofercie 25 walut (300 par walutowych). Oferta kantoru zawiera trzy systemy transakcyjne oraz szereg narzędzi wspomagających wymianę walut. Transakcje można zawierać 24h na dobę, 7 dni w tygodniu i realizować je za pomocą przelewów internetowych z dowolnego banku. Z oferty kantoru korzystać może każdy, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. W odpowiedzi na ich oczekiwania, Cinkciarz.pl otworzył rachunki w dwudziestu dziewięciu bankach. Dzięki temu klienci mogą korzystać z ekspresowych i darmowych przelewów walutowych. www.cinkciarz.pl