Poniżej przedstawiamy listę nominowanych do nagrody „Lubuski Złoty Kłos”. Kandydatów wciąż można zgłaszać do biura Lubuskiej Izby Rolniczej, do 20 września.
Na swoich kandydatów można głosować do 30 września do godz. 11.59 tutaj>>. O zwycięstwie będą decydować głosy Czytelników i kapituły w proporcji 60:40. Na najlepszą dziesiątkę czekają statuetki i dyplomy. Glosować można za pomocą SMS-ów (cena 2,46 zł z VAT). Każda osoba, która w ten sposób wesprze swojego faworyta, otrzyma w podziękowaniu dostęp do e-wydania ,,Gazety Lubuskiej”. Wyniki zostaną ogłoszone podczas finałowej gali, która odbędzie się 16 października.
Stanisław Wojciechowicz – Podlegórz, powiat zielonogórski. Powierzchnia gospodarstwa 93,24ha. Dominujący kierunek produkcji – uprawa zbóż (pszenica, pszenżyto, jęczmień jary – 50ha) i rzepaku (20 ha). W gospodarstwie prowadzone są działania na rzecz ochrony środowiska takie jak wapnowanie pól, segregacja odpadów i opakowań po środkach ochrony roślin.
Pan Stanisław czynnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Jest osobą oddaną i zaangażowaną w prace gminy i swojej wsi. Gospodarstwo ma charakter wielopokoleniowy, prowadzone wzorowo, zadbane, osiągające bardzo dobre wyniki plonowania. Pan Stanisław jest rolnikiem z zamiłowania, praca na roli jest jego pasją. Jest to osoba bardzo skromna, uczciwa i lubiana. Cieszy się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców gminy. Zaangażowany w Radzie Parafialnej parafii Podlegórz. Aktywny członek Rady Sołeckiej wsi Podlegórz. Wielokrotnie wybierany do rady gminy w Trzebiechowie. Członek Lubuskiej Izby Rolniczej. Jego dotychczasowa praca o postawa w pełni zasługuje na wyróżnienie Lubuskim Złotym Kłosem 2015.
Joanna i Mariusz Gnach – Szprotawa, powiat żagański. Powierzchnia gospodarstwa – 110 ha. Dominujący kierunek produkcji – uprawa zbóż (40 ha pszenica, 15 ha pszenżyto) i rzepaku (50 ha) oraz 5 ha łąki. W gospodarstwie prowadzone jest wapnowanie, segregacja odpadów, opakowań po środkach ochrony roślin. Dodatkowo gospodarstwo oferuje usługi opryskiwaczem.
Państwo Joanna i Mariusz Gnach prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Gościeszowice oraz Długie. Korzystali z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i z dofinansowaniem zakupili ciągnik rolniczy, opryskiwacz, kombajn zbożowy. W ubiegłym roku zmodernizowali gospodarstwo poprzez zakup z dofinansowaniem z europejskich funduszy przyczepy rolniczej, pługa, talerzówki i siewnika zbożowego oraz wałów uprawowych.
Tadeusz i Regina Bielińscy – – Gościeszowice, powiat żagański
Powierzchnia gospodarstwa 34 ha. Dominujący kierunek produkcji uprawa zbóż (4 ha pszenica) i rzepaku (26 ha) oraz 4 ha łąki.
W gospodarstwie prowadzone jest wapnowanie, segregacja odpadów, opakowań po środkach ochrony roślin.
Dodatkowo gospodarstwo oferuje usługi – siew zbóż agregatem uprawowo – siewnym
Państwo Bielińscy korzystali w 2012 r. z dofinansowania do działalności pozarolniczej na zakup ciągnika rolniczego.
Edward Jurzak – Trzebiechów, powiat zielonogórski. Powierzchnia gospodarstwa – 70,40ha. Dominujący kierunek produkcji – produkcja roślinna. Uprawa zbóż (pszenica, pszenżyto) – 47 ha, uprawa rzepaku – 23 ha.
W gospodarstwie prowadzone są działania na rzecz ochrony środowiska: wapnowanie pól, segregacja odpadów i opakowań po środkach ochrony roślin.
Pan Edward czynnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Jest osobą oddaną i zaangażowaną w prace gminy. Niesie pomoc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, szczególnie podczas prac polowych. Zaangażowany w Radę Parafialną wsi Trzebiechów. Wielokrotnie wybierany do Rady Gminy w Trzebiechowie. Były członek Lubuskiej Izby Rolniczej.
Pan Edward jest człowiekiem bardzo skromny, uczciwym i bardzo dobrym. Cieszy się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców gminy. Jego dotychczasowa praca i postawa w pełni zasługuje na wyróżnienie Lubuskim Złotym Kłosem.
Andrzej Sowierszenko – Jemiołów, powiat świebodziński. Prowadzi gospodarstwo rodzinne przejęte po rodzicach i powiększone do 65 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej realizując pakiet programów rolno-środowiskowych stosując zrównoważone technologie uprawy i nawożenia. Gospodarstwo osiąga wysokie wydajności w produkcji. Stosowany jest czteropolowy system zmianowania, a mianowicie uprawa naprzemienna rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, żyta ozimego oraz łubinu wąskolistnego.
W gospodarstwie prowadzone są badania gleb pozwalające na racjonalne nawożenie oraz regulację PH. Opakowania po nawozach oraz środkach ochrony roślin przekazywane są dostawcom. Pozostałe odpady są segregowane i usuwane zgodnie z gminnym systemem wywozu śmieci i odpadów.
Pan Andrzej jest energicznym rolnikiem prowadzącym w profesjonalny sposób swoje gospodarstwo. Potrafi wykorzystać koniunkturę powiększając i unowocześniając warsztat pracy, zachowując przy tym tradycyjne wartości. Jego postawa oraz wyniki mogą być inspiracja dla innych rolników.
Pan Andrzej aktywnie udziela się społecznie angażując się w życie wsi i prace sołectwa i parafii.
Paweł Kubiak – Jemiołów, powiat świebodziński. Prowadzi gospodarstwo rodzinne przejęte od rodziców o powierzchni 40 ha.
Dominujący kierunek produkcji – hodowla bydła mlecznego. Struktura zasiewów ukierunkowana jest pod produkcję mleka. W produkcji roślinnej stosuje się najnowsze intensywne technologie produkcji. Główna jednak uwaga skierowana jest na produkcje mleka. Na chwile obecną w gospodarstwie hoduje się 30 krów dojnych oraz 20 jałówek przeznaczonych na powiększenie i odnowienie stada podstawowego. W gospodarstwie ukończono w tym roku budowę nowych budynków inwentarskich. Do udoju wykorzystuje się technologię z wydzielonymi stanowiskami.
W gospodarstwie systematycznie przeprowadzane są badania gleb i prowadzi się dzięki temu racjo laną politykę nawożenia. Opakowania po środkach chemicznych i nawozach są przekazywane do utylizacji dostawcom. Gospodarstwo wyposażone jest w płytę obornikową i zbiornik na gnojowicę.
Pan Paweł jest młodym i energicznym rolnikiem prowadzącym na wysokim poziomie swoje gospodarstwo. Potrafi wykorzystać koniunkturę powiększając i unowocześniając warsztat pracy zachowując tradycyjne wartości. Jego postawa oraz wyniki mogą być inspiracja dla innych rolników.
Pan Paweł udziela się społecznie angażując się w życie i prace sołectwa oraz parafii.
Michał Rudolf – Jemiołów, powiat świebodziński
Pan Michał przejął gospodarstwo po rodzicach. Prowadzi gospodarstwo rodzinne na areale 90 ha.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej. Osiąga wysokie wydajności w produkcji. Stosowany jest czteropolowy system zmianowania, a mianowicie uprawa naprzemienna rzepaku ozimego, pszenżyta ozimego, łubinu wąskolistnego oraz pszenicy ozimej.
W gospodarstwie prowadzone są badania gleb pozwalające na racjonalne nawożenie mineralne oraz regulacje ph. Opakowania po nawozach oraz środkach ochrony roślin przekazywane są do utylizacji dostawcom. Pozostałe odpady są segregowane i usuwane zgodnie z gminnym systemem wywozu śmieci i odpadów.
Pan Michał jest młodym energicznym rolnikiem prowadzącym w profesjonalny sposób swoje rodzinne gospodarstwo, dbając przy tym o tradycyjne wartości. Pracując zawodowo na etacie jako Asystent Kierownika Działu Badawczo – Rozwojowego potrafi znaleźć czas, aktywnie angażując się w życie Jemiołowskiej społeczności. Jest członkiem Rady Sołeckiej, członkiem zarząu OSP Jemiołów, założył i prowadzi Dziecięcą Drużynę pożarniczą przy OSP Jemiołów. Jego postawa oraz wyniki mogą być inspiracją dla innych.
Stanisław i Bernadeta Pietrzak – Przytoczna, powiat międzyrzecki
Powierzchnia gospodarstwa – 76 ha własne i 40 ha dzierżawa.
Dominującym kierunkiem produkcja roślinna. Uprawiają rzepak, żyto, pszenicę, truskawkę, pomidora, wiśnie i śliwy.
W gospodarstwie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów.
Państwo Stanisław i Bernadeta Pietrzak potrafią połączyć obowiązki i pracę w gospodarstwie z pracą społeczną da dobra wsi i gminy, rozwoju sportu zwłaszcza jako organizatorzy zawodów dla młodzieży wiejskiej. Są współorganizatorem gminnego święta pomidora. Pan Stanisław jest prezesem klubu sportowego Zjednoczeni Przytoczna, społecznikiem roku 2013, czynnie działa w Radzie Sołeckiej od 30 lat oraz w Radzie Nadzorczej Pomapol.
Gospodarstwo Rolne Joanny Horoszkiewicz Janka i Mariusza Janka – Kamień Wielki, powiat gorzowski
Powierzchnia gospodarstwa ok. 1100ha.
Kierunek produkcji to produkcja roślinna. Dominującą uprawą jest rzepak, a następnie zboża – pszenica i jęczmień.
W gospodarstwie na chwilę obecną wszystkie pola są zmeliorowane – uregulowane są stosunki wodno – powietrzne. Regularnie co 4 lata pola są wapnowane. Opakowania po środkach ochrony roślin obierane są przez firmy recyklingowe.
W gospodarstwie prowadzona jest działalność poza rolnicza polegająca na skupie zbóż i rzepaków, sprzedaży środków do produkcji rolniczej oraz świadczeniu usług agrotechnicznych.
Gospodarstwo ma bardzo bogaty park maszynowy, jest wysoce wyspecjalizowane w produkcji roślinnej – uzyskuje bardzo wysokie plony. Państwo Joanna i Mariusz współpracują z instytucjami rolniczymi w Polsce i za granicą, są pod kontrolą doradczą niemieckiej firmy. Właściciele są po studiach rolniczych i doktoranckich. Pani Joanna oprócz prowadzenia gospodarstwa pracuje również jako dr nauk rolniczych w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu w zakładzie Mikologii. Są bardzo aktywni zawodowo i społecznie.
Uczestniczą w wielu konkursach Agroliga – kat. Rolnicy, kat. Firma. Współpracują z lokalnymi szkołami i przedszkolami oraz DPS. Współpracują z Radą Sołecką i OSP. Chętnie służą radą i pomocą oraz dzielą się doświadczeniem.
Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś” działa na terenie gminy Przytoczna od czterech lat. Siedziba znajduje się w miejscowości Chełmsko. Celem Stowarzyszenia jest podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców wsi. Pozyskuje środki unijne, realizuje zadania publiczne, pomagają wszystkim potrzebującym pomocy.
Stowarzyszenie jest organizatorem różnych imprez kulturalnych, biesiad i wyjazdów szkoleniowych. Prowadzi działalność na rzecz wsi i ich mieszkańców. Działania zaangażowanych tu osób służą poprawie atrakcyjności okolicy. Działalność osób w Stowarzyszeniu jest łączona z obowiązkami w gospodarstwie lub pracą zawodową.
Dariusz Sosiński – Bronowice, powiat strzelecko – drezdenecki
Powierzchnia gospodarstwa – 140 ha. Dominujący kierunek produkcji – uprawa zbóż i rzepaku.
Struktura zasiewów: 50 ha pszenica ozima, 40 ha rzepak, 20 ha pszenżyto ozime, 10 ha jęczmień jary, 10 ha ziemniaki, 10 ha użytki zielone. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła opasowego – 50 szt. i trzody chlewnej w cyklu zamkniętym – 5 macior.
W gospodarstwie prowadzone jest badanie gleb, co 3 lata wapnowanie. Grunty są zmeliorowane – konserwacja urządzeń we własnym zakresie. Prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów.
Gospodarstwo prowadzone jest na wysokim poziomie, zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej. Jednocześnie przestrzegane są i prowadzone działania na rzecz ochrony środowiska. Zawsze znajduje czas na działalność społeczną. Służy radą i pomocą innym rolnikom, zabiegając m.in. o możliwość powiększania gospodarstw rodzinnych. Jest członkiem Rady Sołeckiej, drugą kadencję członkiem Strzelecko-drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR, członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Kamila i Marcin Wojnowscy – Siedlisko, powiat nowosolski. Powierzchnia gospodarstwa – 10 ha. Dodatkowo na 100 ha (część roli ojca) uprawiają owies, koniczynę oraz utrzymują łąki.
W gospodarstwie agroturystycznym Qzko posiadającym certyfikat ekologiczny hodowane jest stado kóz (ok. 50szt.). Z pozyskiwanego mleka prowadzona jest produkcja serów różnych rodzajów: twarożku, serów topionych i długodojrzewających, zdobywających nagrody w różnych konkursach (m.in. Perła Międzynarodowych Targów Poznańskich, I miejsce w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” w 2014 i 2015 r.). Ponadto Pani Kamila wytwarza mydła z koziego mleka. Ich produkty znalazły się w gronie 13 z województwa lubuskiego, reprezentujących nasz region w Pałacu Prezydenckim podczas obchodów Święta Wolności w 2013 r.
Państwo Wojnowscy prowadząc ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej województwa lubuskiego. Z pasją produkują sery pod marką Qzko – sery zdobywające medale i nagrody na targach i wystawach. Kultywują tradycję regionu, z którego pochodzą – za ich sprawą na Listę Produktów Tradycyjnych trafił ser kozi Zamkowy, aktualnie na zatwierdzenie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi oczekuje kolejne 6 produktów przez nich zgłoszonych. Są stałym sprzedawcą produktów regionalnych na Twoim Zielonym Targu w Ochli oraz innych imprezach promujących lokalne produkty (Ogólnopolskie Targi Dobrego Jedzenia – I miejsce za produkt regionalny, Lubuski Dzień Żywności – Nagroda za Sernik z kozim serem), gdzie często występują w koszulkach promujących Siedlisko – miejscowość, w której mieszkają.
Violetta Nowak – rolnik-hodowca, Droszków, powiat zielonogórski
Pani Violetta prowadzi od 1993 r. wzorowe gospodarstwo rodzinne o powierzchni 24 ha w miejscowości Droszków, w gminie Zabór. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla drobiu. Rocznie gospodarstwo osiąga ok. 420 tys. szt. brojlera kurzego. Pani Violetta jest osobą oddaną i zaangażowaną w pracę społeczną na rzecz mieszkańców wsi i regionu. W 2014 r. została odznaczona za zasługi dla rolnictwa i rozwoju wsi.
Rafał Łuczak – Opalewo, powiat świebodziński
Powierzchnia gospodarstwa – 120 ha. Dominujący kierunek produkcji – rzepak, pszenica (rzepak ozimy – 50 ha, pszenica – 50 ha, pszenżyto – 20 ha)
W gospodarstwie prowadzony jest program rolnośrodowiskowy, wapnowanie, segregacja odpadów, monitorowane są urządzenia melioracyjne, opakowania po środkach ochrony roślin zdawane do punktu.
Dodatkowo w gospodarstwie prowadzone są usługi rolnicze takie jak: zasiewy, orka, koszenie zbóż i rzepaków.
Gospodarstwo prowadzone jest wraz z żoną we wsi Opalewo. Uzyskuje bardzo wysokie plony, skutecznie pozyskiwane są środki unijne na zakup sprzętu i modernizacji, dzięki Czemy stale się rozwija. Przestrzegane są i stosowane działania na rzecz ochrony środowiska. Aktywnie uczestniczy w życiu wsi i gminy. Pan Rafal jest czynnym członkiem OSP – Opalewo oraz wieloletnim delegatem Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR.
Edward Sosulski – Glisno, poczta Lubniewice, powiat sulęciński
Pan Edward prowadzi gospodarstwo rolne od 1981 r. Zaczynał od 25ha i sukcesywnie powiększał gospodarstwo. Dziś powierzchnia gospodarstwa obejmuje 280 ha, na których prowadzona jest produkcja roślinna. Średnie plony zbóż jakie otrzymuje to: pszenica – 8 t/ha, rzepak – 4,5 t/ha, pszenżyto – 7 t/ha.
W gospodarstwie prowadzonych jest wiele działań na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Należą do nich m. in. segregacja odpadów, opakowań po środkach ochrony roślin, wapnowanie. Pan Edward mocno rozwinął park maszynowy. Poczynione zostały inwestycje w opryskiwacz, agregat upraw i rozsiewacz. Jest bardzo aktywnym działaczem społecznym. Czwartą kadencję członek Lubuskiej Izby Rolniczej, działacz Związku Kółek Rolniczych, wieloletni działacz Rady Sołeckiej. Działa również w radzie kościelnej, która dzięki swej aktywności przyczyniła się do wielu remontów obiektów sakralnych. Z ramienia LIR działa już drugą kadencję w Powiatowej Radzie Rynku Pracy w Sulęcinie. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji wsi Glisno, które to pozyskuje bardzo dużo środków finansowych na różne działania we wsi oraz organizuje lokalne imprezy.
Pan Edward był wielokrotnie odznaczany za zasługi dla rolnictwa i rozwoju wsi.
Dariusz Jan Matkowski – Słońsk, powiat sulęciński
Prowadzi gospodarstwo rolne na powierzchni 2 156 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest uprawa zbóż, hodowla bydła mięsnego i mlecznego. Uprawa zbóż na 300 ha oraz produkcja pasz zielonych na powierzchni 1856 ha, opas bydła mięsnego 1228 sztuk, produkcja mleka: 950 tys. kg rocznie. W gospodarstwie prowadzone są takie działania na rzecz ochrony środowiska i ekologii: wapnowanie, melioracja, segregacja odpadów. Gospodarstwo posiada także zbiornik na gnojowicę oraz płytę obornikową. Pan Dariusz udziela się w promowaniu sektora rolniczego w całym województwie lubuskim. Jest jednym z największych rolników w hodowli bydła mięsnego w Europie jak również w hodowli bydła mlecznego. Wykazuje bardzo duże zaangażowanie społeczne między innymi w kulturę, sport i branżę rolniczą. Jest członkiem KS Warta Słońsk i członkiem PSL.
Poza prowadzeniem gospodarstwa świadczy także usługi rolnicze.
Andrzej Wiktor Werner – Chełmek, powiat nowosolski
Powierzchnia gospodarstwa 98,83ha Dominujący kierunek produkcji to uprawy roślinne: zboża – żyto, owies, jęczmień, pszenżyto oraz uprawa ziemniaka jadalnego. Produkcja roślinna na glebach o słabej bonitacji, niesie za sobą wiele pracy i nakładów finansowych. W uprawach rolnych głównie dominują zboża i ziemniaki jadalne. Korzysta z programów rolnośrodowiskowych i inwestycyjnych.
Poprawa różnorodności gleb poprzez działania programów rolnośrodowiskowych – poplony, wapnowanie. Wdrażanie metod i sposobów ekologicznych w własnym gospodarstwie rolnym.
Dodatkowo wraz z małżonką Teresą Werner prowadzi działalność pozarolniczą – sklep wielobranżowy, ogrodniczy. Sprzedaż produktów rolniczych, nawozów, środków ochrony roślin itp.
Były członek Rady Sołeckiej, udzielający się w życiu społecznym sołectwa i gminy. Osoba niosąca pomoc innym potrzebującym.
Rolnik wykwalifikowany gospodarstwo prowadzi od pond 30 lat. Gospodarstwo rodzinne przejęte po rodzicach i w znacznym stopniu rozwinięte. Prężnie działające nastawione na rozwój. Korzysta w znacznej mierze z dobrodziejstw Unii Europejskiej. Ponosi wiele nakładów i pracy w celu poprawy jakości i życia na wsi.
Paweł Egrowski – Jeleniegłowy, powiat międzyrzecki
Powierzchnia gospodarstwa 453 ha Dominujący kierunek produkcji – uprawa zbóż, rzepaku, trzoda chlewna. Zboża 300 ha, rzepak 100 ha, 53 ha kukurydza. Trzoda chlewna ok. 8 tys. sztuk. Rocznie 24 tys. szt. Działania na rzecz ochrony środowiska i ekologii – wapnowanie co 3 lata, melioracja, obornik składany na płycie obornikowej potem przeznaczany na pola. W gospodarstwie prowadzone są również usługi rolne.
Gospodarstwo prowadzone jest na wysokim poziomie, zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej. Szczery i otwarty w rozmowach i doradztwie innym rolnikom. Zawsze służy radą i pomocą. Organizator życia kulturalnego na wsi. Zawsze znajdzie czas na działalność społeczną. Członek Izby Rolniczej trzecią kadencję.
Czesław Karczmar – Zielona Góra, powiat zielonogórski. Gospodaruje na powierzchni ok. 430 ha oraz zarządza 23 gospodarstwami o łącznej powierzchni 3 tys. ha. Dominuje uprawa zbóż (kukurydza, łubin, wierzba energetyczna, żyto). Utrzymywane są także łąki. W gospodarstwie prowadzona jest melioracja gruntów i liczne działania proekologiczne (m. in. uprawa wierzby energetycznej). Prowadzone jest również doradztwo w zakresie zagospodarowania gruntów rolnych, ochrona gruntów zalewowych, prowadzenia gosp. ekologicznych, energii odnawialnych. Pan Czesław uczestniczy w Lubuskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk o Ziemi, współpracuje z Uniwersytetem w Cottbus w zakresie energetyki odnawialnej.
Pan Czesław od początku swojej pracy zawodowej związany jest z rolnictwem. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach branży rolnej, współpracuje ze środowiskiem i z samorządem rolniczym. Czynnie wspiera działania Lubuskiej Izby Rolniczej, zarówno merytorycznie jak i materialnie podczas wielu przedsięwzięć. Posiada bogatą wiedzę w zakresie rolnictwa, szczególnie energii odnawialnej, którą chętnie się dzieli. Prowadzi także kampanię informacyjną dot. zagospodarowania terenów zalewowych.
Regina i Zbigniew Poźniakowie – Osiecznica, powiat krośnieński. Pan Zbigniew uczestniczy w Radzie Sołeckiej, został nagrodzony Odznaką Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Pani Regina to aktywna członkini „Stowarzyszenia Kobiet” przy Radzie Sołeckiej wsi Osiecznica. Biorą czynny udział w działaniach na rzecz inicjatyw lokalnych. Uczynni, życzliwi i pomocni.
W swoim gospodarstwie uprawiają: Żyto 20 ha, pszenżyto 15 ha, pszenica 18 ha, okopowe 18 ha.
Ponadto wykonują systematyczne wapnowanie, dbają o meliorację, segregują odpady.
Działalność społeczna:Rada Sołecka, III kadencja Rady Banku Spółdzielczego.
Zenon Małowski – Gębice, powiat zielonogórski. W swojej codziennej działalności od wielu lat uczestniczy w publicznym życiu społeczności rolniczej. Od 1978 roku w kółkach rolniczych – przewodniczył Gminnemu Związkowi Kółek Rolniczych. Zasiadał w Radzie Nadzorczej Gminnej Spółdzielni. W V kadencji LIR jest wiceprzewodniczącym Zielonogórskiej Rady Powiatowej LIR. Chętnie angażuje się w działalność społeczną i szeroką pomoc potrzebującym.
Charakterystyka produkcji: 170 sztuk bydła opasowego, produkcja roślinna: kukurydza, zboża, rzepak.
Działania na rzecz ekologii:W gospodarstwie prowadzony jest program rolnośrodowiskowy, wapnowanie, systematycznie sprawdzany jest stan urządzeń melioracyjnych, gospodarstwo posiada zbiornik na gnojownicę, płyny obornikowe.
Wieloletni sołtys, delegat zielonogórskiej RP LIR (obecnie wiceprzewodniczący), członek Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Nowej Soli.
Wiesława i Ryszard Trybuchowscy – Wielotów, powiat krośnieński. Biorą czynny udział w działaniach na rzecz inicjatyw lokalnych, uczynni, życzliwi, pomocni i przedsiębiorczy. Gospodarstwo jest cały czas rozwijane i poszukuje nowych źródeł dochodów. Przykładem tego jest plantacja szparagów, zakup nowych maszyn, budowa komory chłodniczej oraz zabieganie o pozyskiwanie nowych gruntów. Charakterystyka produkcji: Zboża 70 ha, rzepak 30 ha, kukurydza 30 ha, użytki zielone 8 ha, szparagi 2 ha.
Działania na rzecz ekologii: Wapnowanie, melioracja, zmianowanie, udział w programie ochrony Bałtyku – gospodarstwo demonstracyjne, segregacja odpadów. Działalność społeczna: Rada Sołecka, Wiceprzewodniczący Krośnieńskiej Rady Powiatowej LIR IV kadencji.
Bronisław Bach z Boguszyńca w gminie Witnica hoduje bydło rasy Limousine (280 sztuk), ma m.in. 130 ha łąk i pastwisk, 20 ha pszenicy i 10 ha kukurydzy. – Gospodarstwo jest prowadzone na wysokim poziomie. Ze środków PROW 2007-2013 zostały zakupione dwa nowe ciągniki i sprzęt do zbioru siana. W 2013 roku gospodarstwu przyznano II miejsce w konkursie „Agroliga”. Właściciel został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Jest zaangażowany w prace społeczne na rzecz wsi i rozwoju rolnictwa.
Agnieszka i Andrzej Sawiccy ze wsi Bukowica w gminie Niegosławice. Uprawiają kilkadziesiąt hektarów. Najwięcej żyta i pszenżyta. Pan Andrzej Sawicki nie tylko pokazuje, jak zwiększać potencjał własnego gospodarstwa (inwestycja w nowoczesny park maszynowy), ale przede wszystkim angażuje się w aktywizację społeczności wiejskiej. Chętnie służy radą i pomocą innym rolnikom. Dba także o przeszłość historyczną Bukowicy. Członek Rady Nadzorczej Żarskiej Grupy Producentów Mleka. Pani Agnieszka żywo angażuje się w życie społeczności wiejskiej jako wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Bukowica.
HZZ Osowa Sień powstała w 1945r. i przez 70 lat działalności wyróżniła się wybitnymi osiągnięciami w hodowli bydła mlecznego i owiec. Obecnie głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego – roczna produkcja mleka wynosi ponad 12 mln litrów oraz produkcja materiału hodowlanego, jałówki cielne i buhajki. Materiał hodowlany cechuje się wysokim potencjałem genetycznym. Chów i hodowla bydła mlecznego prowadzona jest na nowo wybudowanych oborach z zapleczem na 2000 krów. Spółka gospodaruje na 3.700 ha gruntów w tym 3.600 ha użytków rolnych. Podstawowymi produktami w produkcji roślinnej są: pszenica konsumpcyjna,, buraki cukrowe, rzepak ozimy i kukurydza.
Spółka bierze udział w licznych konkursach i wystawach bydła mlecznego w kraju i zagranicą, w których zdobywa wiele medali i dyplomów oraz tytułów superchampiona i championa. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m. in: „Solidna Firma”, ”HIT”, „Tygrys Gospodarki”, „Przedsiębiorstwo Fair Play”- corocznie od 2004r. , Gazele Biznesu”, dwukrotnie II miejsce w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, „ Mistrz Krajowy AgroLigi 2012” w kategorii Firmy, ”AgroLaur Wolności RP”.
Spółka współpracuje z placówkami naukowo-badawczymi, instytucjami naukowymi oraz szkołami wyższymi, a zdobytymi doświadczeniami chętnie dzieli się z okolicznymi rolnikami indywidualnymi. Jedną z form upowszechniania zdobytej wiedzy i doświadczeń jest organizowanie wspólnie z LODR szkoleń praktycznych w ramach DNI POLA (dni kukurydzy, dni rzepaku) oraz wystaw sprzętu rolniczego, w których uczestniczą rolnicy nie tylko z województwa lubuskiego aby zapoznać się z nowinkami w dziedzinie rolnictwa. Co rocznie przyjmuje na praktyki okoliczną młodzież , uczniów szkół zawodowych oraz studentów szkół wyższych z Polski, Francji i Ukrainy. Prowadzi działalność społeczną m.in.: sponsoruje i dofinansowuje Szkoły, sołectwa, kluby sportowe oraz Ochotniczą Straż Pożarną.
HZZ Osowa Sień jest postrzegana w regionie jako dobre, nowoczesne gospodarstwo, od którego można się wiele nauczyć. Swoją działalnością, licznymi osiągnięciami w kraju i zagranicą oraz ciągłym rozwojem, wprowadzaniem postępu technologicznego wpływa na promowanie i rozwój województwa lubuskiego.
Stanisław Galant – Malta , powiat sulęciński
Pan Stanisław Galant prowadzi gospodarstwo rolne o charakterze rodzinnym. Gleby lekkie, położone w dolinie Warty, co wiąże się często z podtapianiem gruntów, a tym samym warunki gospodarowania są trudne. Głównym kierunkiem gospodarstwa jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. Obecnie w gospodarstwie znajduje się ponad 210 sztuk bydła w tym 90 krów dojnych. Obora za 2014 rok uzyskała ok. 10 tys. kg mleka. Docelowo przewiduje się zwiększenie stada krów mlecznych do 230 sztuk. Pod te potrzeby w tym roku została oddana do użytku jedna z najnowocześniejszych obór, wolnostanowiskowa z najnowszym systemem udojowym. Oprócz mleka w niewielkim zakresie praktykowany jest opas bydła – ok 45 opasów ciężkich rocznie przeznaczonych do sprzedaży. Zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej stosowane są najnowsze technologie produkcji. Gospodarstwo to znajduje się w ścisłej czołówce hodowców i producentów mleka woj. lubuskiego od szeregu lat .Od ponad 30 lat gospodarstwo korzysta z usług w zakresie oceny wartości użytkowej bydła oraz aktywnie uczestniczy w realizacji programu hodowlanego. Wielokrotnie uczestniczył w lokalnych i wojewódzkich wystawach hodowlanych, a prezentowany przez niego materiał zawsze znajdował się w czołówce rankingów tych wystaw – prezentowane zwierzęta zdobywały czempionaty i v-ce czempionaty. Jego gospodarstwo jest w tym regionie znakomitym przykładem dla innych, jak można zagospodarować i wykorzystać ziemię dla potrzeb hodowli, zachowując przy tym zdrowe zasady gospodarowania i ekonomiki produkcji. Gospodarstwo wielokrotnie wyróżnione dyplomami i innymi wyróżnieniami za produkcję mleka i wysoki poziom hodowli min od Wojewody Lubuskiego oraz na dorocznych podsumowaniach wyników oceny bydła mlecznego PFHBiPM.
Oprócz prowadzenia gospodarstwa na wysokim poziomie, aktywnie udziela się w różnych organizacjach działających na rzecz rolnictwa, a także w organach samorządowych. Czwartą kadencję jest wiceprezesem Lubuskiego Związku Hodowców Bydła, jedną kadencję był sołtysem wsi Malta, obecnie działa w radzie sołeckiej oraz Radzie Hodowlanej przy Wielkopolskim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach. Ściśle współpracuje ze służbami LODR Kalsk oddział Lubniewice we wdrażaniu nowoczesnych metod gospodarowania, w tym także rozwoju bydła.
Jest człowiekiem energicznym, angażującym się osobiście we wszystkie inicjatywy mające na celu rozwój hodowli na Ziemi Lubuskiej. Za tą działalność wyróżniony Odznaką Honorową Zasłużony dla Rolnictwa, Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego oraz Złotą Odznaką Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/