W odpowiedzi na wniosek przyjęty na IV. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji (wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 6 czerwca 2024 r.) w sprawie wprowadzenia obowiązku przeprowadzania konsultacji z izbami rolniczymi wprowadzonych warstw normy GAEC 9 Zakaz przekształcania lub zaorywania TUZ wyznaczonych jako wrażliwe pod względem środowiskowym na obszarach Natura 2000, resort rolnictwa przekazał następujące informacje.
Rolnicy, którzy ubiegają się m.in. o przyznanie płatności bezpośrednich zobowiązani są do przestrzegania warunkowości, na którą składają się normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (tzw. normy GAEC) oraz wymogi podstawowe w zakresie zarządzania (tzw. wymogi SMR). W ramach norm dobrej kultury rolnej można wyróżnić m.in. normę GAEC 9, w ramach której obowiązuje całkowity zakaz przekształcania i zaorywania trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym.
Obowiązek wdrożenia normy GAEC 9 oraz wyznaczenia na terenie Polski trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym na obszarach należących do sieci Natura 2000 wynika z przepisów unijnych, tj. rozporządzenia 2021/2115 ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych (1).
W nawiązaniu do powyższego na obszarach Natura 2000, na potrzeby normy GAEC 9 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczył trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym. Określone one zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym (2), które weszło w życie dnia 15 marca 2023 roku.
Rozporządzenie to podlegało konsultacjom publicznym, w tym z samorządem rolniczym, w terminie od dnia 31 stycznia 2023 r. do dnia 22 lutego 2023 r.
Wystąpienie Zarządu KRIR>>>
Pismo MRiRW>>>
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl