Kampania na rzecz przywrócenia prawdziwej żywności statusu legalnej, w ramach której w całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń pod hasłem: "NASZA ZIEMIA, NASZA ŻYWNOŚĆ, NASZE ZDROWIE - Bezpośrednio od Rolnika, dotarła również do Warszawy.
Kampanię ICPPC popiera Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ‘15, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa. Kampania ma na celu zmianę restrykcyjnych przepisów, które nie pozwalają setkom tysięcy polskich rolników, będących właścicielami gospodarstw rodzinnych, wyżyć z pracy na roli i sprzedawać swoich produktów. Jednocześnie wielu milionom konsumentów w Polsce odebrano powszechny dostęp do żywności nieporównanie wyższej jakości niż masowej produkcji żywność z marketów.
W styczniu do laski marszałkowskiej Klub Kukiz ’15 złożył projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników powstał w ścisłej współpracy z rolnikami-praktykami. Nadal jest blokowany przez nadgorliwych urzędników. – Marszałek Sejmu już trzeci raz występuje o opinię do Biura Analiz Sejmowych. Mamy nadzieję, że projekt jak najszybciej otrzyma numer druku i trafi do Komisji Rolnictwa – powiedział Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ’15.
Tylko w ciągu ośmiu lat po 2002 roku w Polsce upadło ponad 660 tysięcy małych gospodarstw. – Do upadku tych gospodarstw przyczyniło się głównie odebranie rolnikom możliwości legalnej sprzedaży żywności wytworzonej w ich gospodarstwach – podkreślił Sachajko.
W sprawie szybkiego rozpoczęcia procedowania ustawy o sprzedaży bezpośredniej do Marszałka Sejmu rolnicy wraz z posłem Kukiz ’15 Jarosławem Sachajko złożyli podpisy 160 organizacji reprezentujących ponad 100 tysięcy obywateli oraz 11 tysięcy podpisów indywidualnych.
Po wejściu w życie ustawy o sprzedaży bezpośredniej mali i średni rolnicy będą mogli legalnie sprzedawać tradycyjną, wysokiej jakości żywność bezpośrednio do lokalnych odbiorców i dalej. Sprzedaż bezpośrednia jest powszechna w Europie, ale zabroniona w Polsce.
- Chcemy tylko być traktowani, jak inni obywatele. Jeśli stolarz może sprzedać zrobione przez siebie meble to dlaczego my nie możemy uczciwie i legalnie sprzedać swoich wyrobów? – pytali rolnicy podczas konferencji w Sejmie.
- Wychodzimy na ulice Warszawy, aby podnosić świadomość konsumentów odnośnie tego, jak zostaliśmy pozbawieni wolności wyboru co do żywności, jaką kupujemy. Chcemy umożliwienia sprzedaży bezpośredniej prawdziwej żywności od polskiego rolnika – wyjaśniła Jadwiga Łopata, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC, laureatka ekologicznego Nobla.
- Rządy innych krajów UE umożliwiają swoim rolnikom sprzedaż swojej żywności bez zbędnych utrudnień, polski rolnik też ma do tego prawo. To najlepszy moment na to, by odwrócić kartę i wygrać grę o prawdziwą żywność i prawdziwych rolników! - podkreślił Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskie Wsi - ICPPC, pisarz i rolnik.