IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to najważniejsza tegoroczna impreza rolnicza w Polsce. Formuła organizacyjna Krajowych Dni Pola zakłada ich coroczną organizację w kolejnym województwie. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaprezentować najlepsze, charakterystyczne dla danego regionu rozwiązania, wdrażane w rolnictwie i na terenach wiejskich. Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej, stąd hasło przewodnie tegorocznych targów „Rolnictwo innowacyjne”.
Teren wystawienniczy podzielony został na 8 stref tematycznych: Innowacji, Poletek Demonstracyjnych, IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Energii dla Rolnictwa, Ogrodnictwa, Wielkopolskich Targów Rolniczych oraz Doradztwa i Instytutów. We wszystkich strefach odwiedzający targi będą mieli możliwość aktywnego udziału w prezentowanych formach wystawienniczych, przeprowadzane będą pokazy pracy sprzętu oraz rozwiązań Rolnictwa 4.0. Na urządzonych poletkach, na ponad 18 hektarach terenów, odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 600 odmian roślin uprawnych 30 różnych gatunków, w tym prezentacje odmian z Listy Odmian Zalecanych dla województwa wielkopolskiego czy prezentacje ofert ponad 40 firm obsługujących rolnictwo oraz wiele innych atrakcji. Program obchodów IV Krajowych Dni Pola został tak zaplanowany, aby poświęcić również dużą część na tematy związane z szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich. Udział w tym wydarzeniu będzie doskonałą okazją, aby poznać lokalną kulturę i tradycję. Wydarzenie ma przyczynić się do integracji, aktywizacji i wsparcia lokalnych społeczności, promocji wielkopolskich produktów regionalnych i innych elementów dziedzictwa kulturowego.
Hasło „Rolnictwo innowacyjne” bardzo dobrze wpisuje się w politykę promowania i pokazywania nowoczesnego rolnictwa. W specjalnie przygotowanej „Strefie Innowacji” będzie można nie tylko posłuchać wykładów dotyczących innowacji w rolnictwie, ale także na własne oczy, w praktyce przekonać się, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rolników.
W Strefie Doradztwa i Instytutów ofertę prezentować będzie 28 instytucji, w tym 11 instytutów naukowo-badawczych, 16 ośrodków doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Przez 3 dni targowe na stoiskach będą odbywały się liczne konkursy, pokazy oraz fachowe doradztwo.
Doradcy będą udzielali informacji oraz doradzą w zakresie produkcji rolnej czy dopłat. Rolnicy będą mogli również zapoznać się z materiałami informacyjnymi i filmami, a także obejrzeć zastosowanie nowoczesnych urządzeń, takich jak dron, analizator ziarna oraz minikombajn do pobierania próbek z łanu i szacowania plonu.
Zaprezentowanych zostanie wiele ciekawych zagadnień popularyzujących naukę, wpisujących się w myśl przewodnią Krajowych Dni Pola. Pracownicy i studenci pokażą między innymi kultury in vitro roślin, zaproszą na warsztaty z kamerą pod kątem rozpoznawania chorób i szkodników roślin rolniczych, nauczą rozpoznawania siewek chwastów czy zaprezentują „na żywo” morfologię profilu glebowego, zorganizują pokaz bioróżnorodności roślin i postępu hodowlanego. Krajowe Dni Pola to nie tylko święto rolników, ale także okazja do poznania tradycji i kultury regionu, w którym odbywa się wydarzenie.
CDR oddział w Poznaniu
Źródło: www.dnipola2023.pl
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/