IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to najważniejsza tegoroczna impreza rolnicza w Polsce.
W dniach 3-5 czerwca 2023 r. odbyły się w Wielkopolsce Krajowe Dni Pola pod hasłem „Rolnictwo innowacyjne”. W otwarciu wydarzenia i zwiedzaniu stref tematycznych wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, któremu towarzyszył Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik. Obecni byli także Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Teren wystawienniczy podzielony został na 8 stref tematycznych: Innowacji, Poletek Demonstracyjnych, IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Energii dla Rolnictwa, Ogrodnictwa, Wielkopolskich Targów Rolniczych oraz Doradztwa i Instytutów. We wszystkich strefach odwiedzający targi mieli możliwość aktywnego udziału w prezentowanych formach wystawienniczych, przeprowadzane były pokazy pracy sprzętu oraz rozwiązań Rolnictwa 4.0. Na urządzonych poletkach, na ponad 18 hektarach terenów odwiedzający mogli zobaczyć ponad 600 odmian roślin uprawnych 30 różnych gatunków. Program obchodów IV Krajowych Dni Pola został tak zaplanowany, aby poświęcić również dużą część na tematy związane z szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich, jak również poznać lokalną kulturę i tradycję. Hasło „Rolnictwo innowacyjne” bardzo dobrze wpisuje się w politykę promowania i pokazywania nowoczesnego rolnictwa. W specjalnie przygotowanej „Strefie Innowacji” odwiedzający mogli nie tylko posłuchać wykładów dotyczących innowacji w rolnictwie, ale także na własne oczy, w praktyce przekonać się, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rolników.
W Strefie Doradztwa i Instytutów, którą zorganizowało Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego bogatą ofertę prezentowało 28 instytucji, w tym 11 instytutów naukowo-badawczych, 16 ośrodków doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Przez 3 dni targowe na stoiskach odbywały się liczne konkursy, pokazy, prezentowane były filmy oraz fachowe doradztwo. Doradcy, eksperci udzielali informacji i porad w zakresie produkcji rolnej czy płatności bezpośrednich. Rolnicy mogli również zapoznać się z materiałami edukacyjno-informacyjnymi i filmami, obejmującymi pełen zakres funkcjonowania rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce. Skorzystać z broszur tematycznych dot. nowoczesnych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej, innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz na obszarach wiejskich, rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej, a przede wszystkim otrzymali pełen pakiet informacji w zakresie wsparcia finansowego w ramach PS dla WPR. Zaprezentowanych zostało wiele ciekawych zagadnień popularyzujących naukę, wpisujących się w myśl przewodnią Krajowych Dni Pola. Pracownicy instytutów, naukowy zaprezentowali między innymi kultury in vitro roślin, odbyły się warsztaty z kamerą pod kątem rozpoznawania chorób i szkodników roślin rolniczych, rozpoznawania siewek chwastów, pokazy bioróżnorodności roślin i postępu hodowlanego. Krajowe Dni Pola to nie tylko święto rolników, ale także okazja do poznania tradycji i kultury regionu, integracji, aktywizacji i wsparcia lokalnych społeczności oraz promocji produktów regionalnych i innych elementów dziedzictwa kulturowego. Trzeci dzień to Dzień Młodego Rolnika, dzień przeznaczony dla uczniów rolniczych szkół z całej Polski. Dla uczniów w Strefie Doradztwa i Instytutów przygotowana została specjalna, bogata oferta, konkursów, pokazów, prelekcji oraz degustacja produktów regionalnych z całej Polski.