Wielkopolska Izba Rolnicza, dokonując analizy bieżącej sytuacji, występującej na rynku warzyw i zbóż w odniesieniu do przebiegu ostatnich zdarzeń pogodowych pragnie przestrzec rolników przed pochopnym wyprzedawaniem płodów rolnych oraz apeluje o stałe monitorowanie sytuacji na rynkach rolnych w celu uniknięcia strat na koniec sezonu skupowego.
Analitycy podają, że prognozy zbioru zbóż w Unii Europejskiej na rok 2016 są zbliżone do rekordowych z ubiegłego sezonu. Całkowita produkcja zbóż w UE powinna osiągnąć poziom 313 mln ton. Produkcja pszenicy konsumpcyjnej dla UE szacowana jest na 157,5 mln ton, co oznacza plon zaledwie o 1,6% mniejszy niż przed rokiem. Jednakże wyjątkowo ulewne deszcze oraz grady, jakie nawiedziły w drugim kwartale tego roku wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Polskę mogą spowodować, że na rynku będzie brakowało ziarna zbóż zarówno z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne jak i paszowe. Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw bije zaś na alarm, że tak dramatycznej sytuacji na plantacjach warzyw gruntowych dla przetwórstwa nie było od 40 lat. Znaczna część upraw marchwi i groszku w krajach Europy Zachodniej została całkowicie zniszczona. Siew fasoli szparagowej jest znacznie opóźniony. Rolnicy nie mają nawet możliwości wjazdu maszynami na zalane wodą pola.
Wszyscy jesteśmy uczestnikami wspólnego rynku. Może się zatem zdarzyć, że w Polsce również będziemy mieli do czynienia z niedoborem zbóż i warzyw. To samo może mieć miejsce w przypadku roślin pastewnych.
W chwili obecnej ceny niektórych płodów rolnych w skupie np. jęczmienia ozimego są mocno zaniżone, a faktyczny zbiór płodów rolnych może nie być wcale tak optymistyczny, jak wskazują na to obecnie prezentowane przez analityków prognozy dotyczące przyszłych plonów. Ceny mogą być znacznie wyższe niż obecnie. Wszystko ostatecznie zależy od przebiegu pogody i rzeczywistej ilości poszczególnych płodów rolnych na rynku.
Mając na uwadze powyższe Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, aby nie ulegali presji podmiotów skupujących, tylko rozważnie podejmowali decyzje odnośnie sprzedaży płodów swej ziemi.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Jak każdego roku pod koniec lipca przychodzi czas na zebranie plonów całorocznej pracy rolników. Szczególnie ważny jest dla wszystkich obsługujących kombajny,
prasy do słomy czy środki transportu zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy, co zapobiega nieszczęśliwym zdarzeniom jakimi są wypadki w rolnictwie. Różnego typu urazy powodują co roku u wielu rolników utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku zaprasza rolników prowadzących prace żniwne do corocznego konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne" – regulamin konkursu poniżej.
Maszyny przygotowane do pracy, posiadające osłony części ruchomych obsługiwane przez trzeźwe i rozsądne osoby to podstawa bezpiecznych żniw.
Regulamin konkursu
„Żniwa mogą być bezpieczne"
1. Organizatorami konkursu są:
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku,
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku.
2. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.
3. W konkursie mogą wziąć udział rolnicy zamieszkali na terenie województwa podlaskiego prowadzący prace żniwne, omłotowe i transportowe - płodów rolnych (słoma, ziarno, itp.).
4. Konkurs trwać będzie od momentu rozpoczęcia prac żniwnych do 24 sierpnia 2016 roku.
5. Zasady udziału w konkursie:
· Rolnicy mogą zgłaszać się do organizatora konkursu pisemnie i telefonicznie (pod adresem Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku ul. Fabryczna 2,
tel. /0 85/-67-857-05 , 67-857-07 lub 660402349) o przeprowadzenie wizytacji prac żniwnych (sprzętem mechanicznym, zbioru słomy oraz transportu słomy i ziarna).
· W czasie przeprowadzanych wizytacji prac żniwnych pracownicy OIP i KRUS proponować będą udział w konkursie.
Ocenie będzie podlegać:
- stan techniczny maszyn używanych do prac,
- wyposażenie maszyn w osłony części ruchomych,
- wyposażenie ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych w gaśnice, apteczkę, trójkąty ostrzegawcze itp.),
- udział w pracach żniwnych dzieci i młodzieży do 15 roku życia,
- przewóz osób z i na pole.
Po przeprowadzeniu wizytacji i sporządzeniu protokołu, pracownicy OIP lub
OR KRUS poinformują rolnika o jej wynikach.
Organizatorzy nagrodzą nagrodami rzeczowymi i dyplomami rolników, którzy najlepiej zorganizują prace żniwne w roku 2016. Nagrody zostaną wręczone w czasie Wojewódzkiego Święta Plonów dnia 28 sierpnia 2016 roku.
Wszelkie wątpliwości rozstrzygać będzie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na publikacje swojego wizerunku i danych osobowych (nazwisko i imię oraz miejscowość zamieszkania) w mediach.
Zapraszamy do konkursu i życzymy bezpiecznej pracy.
Regul. konkursu Żniwa mogą być bezpieczne 2016.doc
Źródło |