Konferencja „Tradycja i Rozwój” już za nami.

Przygotowują dożynki, wieńce dożynkowe, palemki wielkanocne i stoły wigilijne.  Organizują obchody Dnia Dziecka, Dnia Matki, spotkania opłatkowe, olimpiady sportowe, warsztaty rękodzieła i… warsztaty graffiti, wykonują kartki okolicznościowe, prowadzą kroniki, zespoły ludowe i kabarety… Pielęgnują lokalne tradycje. Swoimi umiejętnościami chętnie dzielą się z innymi podczas różnego rodzaju spotkań. Z pełnym zaangażowaniem uczestniczą w życiu swojej wsi i swojej gminy a na sercu leży im dobro i integracja mieszkańców wsi i rozwój ich małych ojczyzn.  Ich mottem bardzo często jest hasło „Bo jak nie MY, to KTO???”

 

I właśnie to hasło przyświecało uczestnikom wydarzenia „Tradycja i Rozwój”, które odbyło się w Olsztynie w dn. 8 – 9 października 2018 r.  Spotkanie zostało zrealizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Pomorską Izbą Rolniczą, Podlaską Izbą Rolniczą oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą. Uczestniczyła w nim ponad setka mieszkańców obszarów wiejskich (Tak! Wśród uczestników byli również mężczyźni!) z czterech województw, zrzeszonych w grupach formalnych i nieformalnych.

 

Operacja „Tradycja i Rozwój” była złożona z trzech komponentów: wykładów, prezentacji działań podejmowanych przez uczestników oraz  konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”, organizowanego  w celu promocji przetworów domowych wykonanych z surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego oraz zaprezentowania bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

 

W sumie w wydarzeniu wzięły udział 24 grupy formalne i nieformalne:

1. KGW Naprom

2. Zespół Pokolenia

3. „Sami Swoi Jędrychowo”

4. KGW Jędrychowo

5.  KGW Zabiele

6. Stowarzyszenie Chili-Babki z Potworowa

7. KGW Giżyn

8. KGW w Unikowie

9. Stowarzyszenie „Kobiety dla Starej Błotnicy”

10. Dziewczyny Grażyny

11. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje

12. KGW Brzóski Tatary

13. Suszczy Borek

14. Stowarzyszenie Bardzo Aktywna Wieś „Barwa”

15. KGW w Dzierzbi

16. KGW w Lemanie

17. KGW w Dąbrówkach

18. KGW Dębóweczki

19. KGW w Górkach

20. KGW Lipy

21. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

22. KGW Marzebionczi

23. Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia

24. Kółko Rolnicze – KGW w Zblewie

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wykładem „Dziedzictwo kulturowe a rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”  prowadzonym przez doktora  habilitowanego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  Stanisława Czachorowskiego; o małym przetwórstwie lokalnym, krótkich łańcuchach  dostaw opowiedziała pani Marta Bieciuk – kierownik Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedziba w Olsztynie; możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich oraz przykłady dobrych praktyk – przedstawili pani  Anna Maria Gołębiewska – Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz  dr Marcin Kazimierczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O tym jak z sukcesem napisać wniosek o grant opowiedziała pani Julia Piotrowska – Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”, natomiast Sylwia Dębowska-Lenart – Agencja Reklamowa Lenart Interactive  – przekazała informacje dotyczące  możliwości promocji i sprzedaży przez Internet, kanały internetowe, zasady tworzenia kampanii reklamowych.

 

Jedną z najważniejszych części spotkania była prezentacja poszczególnych grup w bloku tematycznym „Wieś – moje miejsce do życia i rozwoju zawodowego”.  Ten blok został przeznaczony w całości dla uczestników wydarzenia, którzy mogli przedstawić swoje działania podejmowane na rzecz rozwoju i integracji mieszkańców wsi oraz zachowania dziedzictwa kulturowego. Aktywni mieszkańcy wsi nie tylko cały czas dbają o podnoszenie własnych umiejętności uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach, ale również pozyskują sponsorów i fundusze unijne – dla swoich lokalnych społeczności, popularyzują przedsiębiorczość i dbają, by podejmowane przez nich  działania były odpowiedzią na aktualne potrzeby mieszkańców.

 

Elementem, który wzbudził najwięcej emocji był finał konkursu  „Skarby Europy zaklęte w szkle”, do którego zgłoszono 65 przetworów w trzech kategoriach:

1. domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.) – 22 produkty;

2. domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne) – 23 produkty;

3. domowe przetwory mięsne i rybne – 20 produktów.

Komisje oceniające stanęły przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych z najlepszych. Ostatecznie w zwyciężyły:

 

Kategoria domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.):

I miejsce – Mus malinowy – KGW Lipy,

II miejsce – Dżem z pigwowca – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, Długi Kierz,

III miejsce – Konfitura z wiśni – KGW w Lemanie.

 

Kategoria domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne):

I miejsce – Sałatka grzybowa – Stowarzyszenie „Kobiety dla Starej Błotnicy”,

II miejsce – Warzywne wariacje Zosi – Zespół „Pokolenia”,

III miejsce – Sałatka warstwowa – Stowarzyszenie „Bardzo Aktywna Wieś BARWA”,

 

Kategoria domowe przetwory mięsne i rybne:

I miejsce – Nutella chłopska – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje,

II miejsce – Golonka na zimę – KGW Jędrychowo,

III miejsce ex aequo – Prosiaczek w sosie własnym – KGW w Dzierzbi, – Sielawa w zalewie octowej – KGW Lipy.

 

Postanowiono również przyznać nagrody specjalne:

KGW Giżyn i KGW Unikowo – otrzymały nagrodę specjalną Mazowieckiej Izby Rolniczej,

KGW Dąbrówki – nagroda specjalna Podlaskiej Izby Rolniczej,

KGW Górki – nagroda specjalna Pomorskiej Izby Rolniczej,

Suszczy Borek – nagroda specjalna Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

 

Konferencja była doskonałą okazją do prezentacji działań podejmowanych przez grupy formalne i nieformalne, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk.

Galeria z konferencji:

logotypy  1 na stronę poprawione 1024x288

 

 
 Źródło
 Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
 http://www.wmirol.org.pl

125ml milk

1 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; miejsce; stowarzyszenie; domowe; przetwory; rozwoju; spotkania; również; uczestników; obszarów; specjalna; działania; mieszkańców; rozwój; działań; nag;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »