Przygotowują dożynki, wieńce dożynkowe, palemki wielkanocne i stoły wigilijne. Organizują obchody Dnia Dziecka, Dnia Matki, spotkania opłatkowe, olimpiady sportowe, warsztaty rękodzieła i… warsztaty graffiti, wykonują kartki okolicznościowe, prowadzą kroniki, zespoły ludowe i kabarety… Pielęgnują lokalne tradycje. Swoimi umiejętnościami chętnie dzielą się z innymi podczas różnego rodzaju spotkań. Z pełnym zaangażowaniem uczestniczą w życiu swojej wsi i swojej gminy a na sercu leży im dobro i integracja mieszkańców wsi i rozwój ich małych ojczyzn. Ich mottem bardzo często jest hasło „Bo jak nie MY, to KTO???”
I właśnie to hasło przyświecało uczestnikom wydarzenia „Tradycja i Rozwój”, które odbyło się w Olsztynie w dn. 8 – 9 października 2018 r. Spotkanie zostało zrealizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Pomorską Izbą Rolniczą, Podlaską Izbą Rolniczą oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą. Uczestniczyła w nim ponad setka mieszkańców obszarów wiejskich (Tak! Wśród uczestników byli również mężczyźni!) z czterech województw, zrzeszonych w grupach formalnych i nieformalnych.
Operacja „Tradycja i Rozwój” była złożona z trzech komponentów: wykładów, prezentacji działań podejmowanych przez uczestników oraz konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”, organizowanego w celu promocji przetworów domowych wykonanych z surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego oraz zaprezentowania bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.
W sumie w wydarzeniu wzięły udział 24 grupy formalne i nieformalne:
1. KGW Naprom
2. Zespół Pokolenia
3. „Sami Swoi Jędrychowo”
4. KGW Jędrychowo
5. KGW Zabiele
6. Stowarzyszenie Chili-Babki z Potworowa
7. KGW Giżyn
8. KGW w Unikowie
9. Stowarzyszenie „Kobiety dla Starej Błotnicy”
10. Dziewczyny Grażyny
11. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje
12. KGW Brzóski Tatary
13. Suszczy Borek
14. Stowarzyszenie Bardzo Aktywna Wieś „Barwa”
15. KGW w Dzierzbi
16. KGW w Lemanie
17. KGW w Dąbrówkach
18. KGW Dębóweczki
19. KGW w Górkach
20. KGW Lipy
21. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym
22. KGW Marzebionczi
23. Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia
24. Kółko Rolnicze – KGW w Zblewie
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wykładem „Dziedzictwo kulturowe a rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” prowadzonym przez doktora habilitowanego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Stanisława Czachorowskiego; o małym przetwórstwie lokalnym, krótkich łańcuchach dostaw opowiedziała pani Marta Bieciuk – kierownik Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedziba w Olsztynie; możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich oraz przykłady dobrych praktyk – przedstawili pani Anna Maria Gołębiewska – Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Marcin Kazimierczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O tym jak z sukcesem napisać wniosek o grant opowiedziała pani Julia Piotrowska – Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”, natomiast Sylwia Dębowska-Lenart – Agencja Reklamowa Lenart Interactive – przekazała informacje dotyczące możliwości promocji i sprzedaży przez Internet, kanały internetowe, zasady tworzenia kampanii reklamowych.
Jedną z najważniejszych części spotkania była prezentacja poszczególnych grup w bloku tematycznym „Wieś – moje miejsce do życia i rozwoju zawodowego”. Ten blok został przeznaczony w całości dla uczestników wydarzenia, którzy mogli przedstawić swoje działania podejmowane na rzecz rozwoju i integracji mieszkańców wsi oraz zachowania dziedzictwa kulturowego. Aktywni mieszkańcy wsi nie tylko cały czas dbają o podnoszenie własnych umiejętności uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach, ale również pozyskują sponsorów i fundusze unijne – dla swoich lokalnych społeczności, popularyzują przedsiębiorczość i dbają, by podejmowane przez nich działania były odpowiedzią na aktualne potrzeby mieszkańców.
Elementem, który wzbudził najwięcej emocji był finał konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”, do którego zgłoszono 65 przetworów w trzech kategoriach:
1. domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.) – 22 produkty;
2. domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne) – 23 produkty;
3. domowe przetwory mięsne i rybne – 20 produktów.
Komisje oceniające stanęły przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych z najlepszych. Ostatecznie w zwyciężyły:
Kategoria domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.):
I miejsce – Mus malinowy – KGW Lipy,
II miejsce – Dżem z pigwowca – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, Długi Kierz,
III miejsce – Konfitura z wiśni – KGW w Lemanie.
Kategoria domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne):
I miejsce – Sałatka grzybowa – Stowarzyszenie „Kobiety dla Starej Błotnicy”,
II miejsce – Warzywne wariacje Zosi – Zespół „Pokolenia”,
III miejsce – Sałatka warstwowa – Stowarzyszenie „Bardzo Aktywna Wieś BARWA”,
Kategoria domowe przetwory mięsne i rybne:
I miejsce – Nutella chłopska – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje,
II miejsce – Golonka na zimę – KGW Jędrychowo,
III miejsce ex aequo – Prosiaczek w sosie własnym – KGW w Dzierzbi, – Sielawa w zalewie octowej – KGW Lipy.
Postanowiono również przyznać nagrody specjalne:
KGW Giżyn i KGW Unikowo – otrzymały nagrodę specjalną Mazowieckiej Izby Rolniczej,
KGW Dąbrówki – nagroda specjalna Podlaskiej Izby Rolniczej,
KGW Górki – nagroda specjalna Pomorskiej Izby Rolniczej,
Suszczy Borek – nagroda specjalna Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Konferencja była doskonałą okazją do prezentacji działań podejmowanych przez grupy formalne i nieformalne, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk.
Galeria z konferencji:
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl