shiuz__750 x 100 px_1

Kolejne szkolenia dla rolników

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi odwiedzili dziś rolnicy z gmin Lubartów oraz Grabów z województwa lubelskiego. Podczas wizyty pracownicy resortu przedstawili nowe zasady wypłacania płatności obszarowych w 2015 roku oraz szczegółowe zasady rozdysponowania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Fot. Minister Marek Sawicki podczas spotkania z rolnikami

Fot. Minister Marek Sawicki podczas spotkania z rolnikami

Rolników podczas szkolenia odwiedził minister rolnictwa Marek Sawicki, który omówił miedzy innymi spawy związane z zakończeniem kwotowania produkcji mleka. Zdaniem ministra należy się spodziewać, że tuż po uwolnieniu ceny skupu mleka mogą pójść do góry, gdyż mleczarnie zaczną ostro konkurować o surowiec na rynku. Zdaniem Marka Sawickiego czeka nas również przyspieszony proces konsolidacji podmiotów skupowych, gdyż na dłuższą metę nie da się utrzymać wyniszczającej polsko-polskiej konkurencji.

Marek Sawicki poinformował również rolników z województwa lubelskiego o toczących się właśnie pracach parlamentarnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej.

– Nie do zaakceptowania jest to, że rolnik może sprzedać główkę kapusty, ale już do sprzedaży szatkowanej kapusty, musi zakładać firmę – powiedział minister Sawicki.  Jednocześnie minister zachęcał rolników do tworzenia tzw. MOL-i przypominając, że wprawdzie do tego typu działalności trzeba założyć firmę, ale w nowym PROW-ie czekają dotacje rzędu 300 tys. zł.

Rolnicy pytali ministra m.in. o termin rozpoczęcia nowych naborów wniosków. Zdaniem szefa resortu rolnictwa naborów na pierwsze działania w ramach PROW należy spodziewać się pod koniec drugiego kwartału tego roku.

– Moją wolą jest, aby było to jak najszybciej, ale jednocześnie dużo zależy też od gotowości  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – podsumował Marek Sawicki.

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

 

 

 

125ml milk

Kolejne szkolenia dla rolnikow 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; minister; rozwoju; podczas; szkolenia; zdaniem; ; zasady; resortu; kapusty; ; jednocześnie; kolejne; województwa; rolników; rolników; ministra; sprzedaży; r&;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »