Jesień jest odpowiednim momentem na sadzenie roślin cebulowych, które pięknie będą prezentowały się wczesną wiosną. Do znanych roślin cebulowych, które wysadzamy we wrześniu lub pierwszej połowie października, należą: tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, lilie, czosnki ozdobne, szachownice, zawilce oraz przebiśniegi. - Kupując sadzonki, wybieramy zawsze zdrowe, twarde o wysokiej zdrowotności, bo tylko takie dobrze przezimują i zakwitną wiosną. Istotne jest też, aby cebule nie były przesuszone, uszkodzone oraz bez łusek okrywających. Nie należy także kupować cebul, które rozpoczęły już procesy życiowe – tłumaczy Dorota Piękna-Paterczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Ze względu na to, że na cebulach mogą wystąpić różne choroby, warto przed wysadzeniem do gruntu namoczyć je w odpowiednim preparacie grzybobójczym.
Rośliny można wysadzać w ażurowych koszyczkach, które układa się na ziemi i zakopuje na odpowiedniej głębokości. Ta metoda polecana jest ze względu na zabezpieczenie przed gryzoniami i łatwiejsze wykopywanie w następnym roku. W celu zabezpieczenia cebul przed mrozami trzeba wyściółkować obsadzone miejsca. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, rośliny cebulowe w dużym stopniu preferują stanowisko słoneczne, lekką i przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Źle rosną w glebie mokrej i ciężkiej z powodu możliwości rozwoju chorób. Przed wysadzeniem należy glebę oczyścić z chwastów trwałych i spulchnić na odpowiednią głębokość. Wielkość cebul decyduje o głębokości sadzenia danego gatunku.
Miejsca, w których znajdą się sadzonki, powinny być trzykrotnie głębsze od wysokości cebuli. Natomiast odstępy pomiędzy cebulami muszą mieć 2-3 krotność szerokości danej cebuli. - Wśród roślin cebulowych są również takie, które musimy wykopać na zimę, ponieważ inaczej przemarzną. Do nich zaliczamy: dalie, mieczyki, kanny czy begonie bulwiaste. Z reguły po pierwszych przymrozkach, gdy liście już się „zetną”, należy je ściąć i wykopać. Następnie oczyścić je i usunąć wszystkie z objawami chorobowymi. Cebule należy przechowywać w miejscu ciemnym, chłodnym w skrzynkach przesypanych piaskiem lub torfem do następnego roku – tłumaczy Dorota Piękna-Paterczyk.
(abi)