Standardowej wielkości polskie gospodarstwo utrzymuje około 20-49 krów mlecznych. Taka średniej wielkości hodowla wymaga stosowania odpowiedniego oprzyrządowania, które jest pomocne w codziennej pracy hodowcy. Jednym z niezbędnym sprzętów jest wóz paszowy, pozwalający skarmiać hodowane zwierzęta. Jaki wóz paszowy dla średnich hodowli wybrać?
Czym kierować się podczas wyboru paszowozu?
Stojąc przed wyborem odpowiedniego paszowozu do własnego gospodarstwa należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które znacząco wpłyną na wielkość, moc, a także wygląd wozu paszowego. Kluczowym czynnikiem, wpływającym na rodzaj wybranego paszowozu są warunki budynku inwentarskiego.
Istotna jest przede wszystkim jego wielkość, a także szerokość oraz wysokość bramy wjazdowej do budynku. Niedostosowanie rozmiarów wozu paszowego do warunków obiektu może skutkować niemożliwością wjazdu maszyny do jego wnętrza. Taki problem nie występuje zazwyczaj w nowych budynkach inwentarskich, w których wjazdy konstruowane są z uwzględnieniem odpowiednich wysokości i szerokości, tak aby różne maszyny mogły swobodnie wjechać do środka.
Dzięki stosowaniu w nowych obiektach poszerzonych wjazdów, hodowca ma możliwość szerszego wyboru maszyny i skupieniu się przede wszystkim na jakości oferowanego sprzętu.
Możliwości nowoczesnych paszowozów
Nowoczesny wóz paszowy na 30 krów lub więcej oferowany jest współcześnie w dwóch systemach mieszania pasz - w systemie poziomych oraz pionowym. Każdy z tych systemów ma swoje zalety i wady, a także posiada grono zwolenników. Popularniejszym rozwiązaniem jest jednak wciąż pionowy system mieszania pasz. Dlaczego? Głównym czynnikiem są względy finansowe. System pionowy zapewnia szybkie i skuteczne wymieszanie paszy z jednoczesnym niewielkim zapotrzebowaniem na moc ciągnika. Co więcej, systemy pionowe, w porównaniu do poziomych, wyposażone są w znacznie mniejszą liczbę noży tnących. Jeśli więc konieczna staje się ich wymiana, wkład finansowy jest znacznie mniejszy. System ten ma jednak wadę, maszynę należy doposażyć w zestaw do rozdrabniania balotów.
Jaki paszowóz na 50 krów wybrać? Przedstawiamy zestawienie najlepszych wozów paszowych dla średnich hodowli.
V-Mix Plus T – z nim wszystko jest możliwe
Wóz paszowy V-Mix Plus T to doskonałe rozwiązanie dla średnich hodowli. Posiada jednoślimakowy system mieszania paszy bazujący na pracy stalowego ślimaka mieszającego, który pozwala na optymalne wykorzystanie objętości paszowozu. Cechą charakterystyczną dla tego paszowozu jest jest niewielka wysokość, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywany w niskich oborach lub budynkach o niskim wjeździe.
Ten wóz paszowy na 30 krów lub więcej umożliwia także sprawny załadunek oraz skraca jego czas. Wóz paszowy V-Mix Plus T posiada pojemność od 6,5 do 13 m3. Zbiornik mieszający wozu znajduje się pomiędzy dyszlem a osią, natomiast otwory wsypu są rozstawione nierównomiernie. Wszystkie te cechy pozwalają na znaczne usprawnienie i przyspieszenie pracy, a sama maszyna jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego średniego gospodarstwa.
V-Mix Plus – moduły w wozach paszowych BvL
Paszowóz V-Mix Plus to model podobny do V-Mix Plus T. Jego główną zaleta jest zabudowa modułowa, co dodaje maszynie uniwersalności. Wóz paszowy dla średnich hodowli V-Mix Plus daje możliwość tworzenia z modułów różnych wariantów. Dzięki temu, w przypadku nietypowego kształtu budynku inwentarskiego możliwe jest dostosowanie kształtu wozu paszowego do jego wymagań. Ten model wozu posiada system jednoślimakowy oraz pojemność od 6,5 do 18 m3. Paszowóz na 50 krów V-Mix Plus daje również możliwość zmiany szerokości przenośnika poprzecznego, a także wyboru miejsca wysypu paszy według własnych potrzeb.
V-Mix Plus 2S – kompaktowo
W porównaniu do wozów przedstawionych wcześniej, paszowóz V-Mix Plus 2S posiada system dwuślimakowy. Występuje w kilku wariantach pojemnościowych (13, 15, 17, 20 i 30 m3). Mniejsze modele posiadają kompaktową konstrukcję, dzięki czemu z powodzeniem zmieszczą się w wąskich budynkach inwentarskich. Większe modele również dają możliwość dostosowania kształtu maszyny do warunków panujących w oborze.
Co więcej, wóz paszowy dla średnich hodowli V-Mix Plus 2S umożliwia przygotowywanie jednorazowo dużej ilości paszy, a jej dozowanie może odbywać się na wiele sposobów. Otwory wysypu paszy umiejscowione są w wielu miejscach wozu - z tyłu, na bokach, po środku czy na zaokrągleniu zbiornika.
V-Mix Agilo – siła paszowozu
Ten niewielki i bardzo zwrotny paszowóz V-Mix Agilo to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich obór, w których nie ma możliwości wjazdu większych maszyn. Posiada system jednoślimakowy oraz pojemność od 3,5 do 5,0 m3.
Model ten jest bardzo uniwersalny, dzięki czemu można go zastosować w różnych warunkach bez utraty jego funkcjonalności. Istnieje możliwość doposażenia wozu w różne rodzaje wysypu paszy. Jest to możliwe dzięki ustawieniu osi pod zbiornikiem mieszalnika lub poprzez umocowanie z tyłu poprzecznego przenośnika z regulowaną szerokością.