John Deere, światowa potęga w produkcji maszyn rolniczych, wprowadza na rynek nową serię kombajnów – S. Czym wyróżniają się te maszyny, co w nich nowego i lepszego, niż w poprzednich seriach?
Udogodnienia w kabinie
Kabina Premium jest nie tylko większa, lecz także bardziej ergonomiczna. W podłokietniku znajduje się dźwignia łącząca w sobie sterowanie przenośnikiem pochyłym, nagarniaczem, kontrolerami powrotu do cięcia, naciskiem zespołu żniwnego, wyłącznikiem awaryjnym i włącznikiem rozładunku. Sąsiaduje ona z cyfrowym wyświetlaczem. Widoczność poprawiają wąskie słupki i możliwość instalacji kamery.
System zarządzania maszynami JDLink
John Deere wprowadził własny system monitoringu maszyn – JDLink. Jest on oparty na sygnale satelitarnym i umożliwia zdalną kontrolę maszyny i jej operatora. Dzięki niemu można m. in. ustalić lokalizację maszyny, śledzić jej czas pracy i wydajność, zapewniać szybką pomoc techniczną, a nawet udaremnić kradzież.
Silnik i przeniesienie napędu
Kombajny zbożowe serii S są napędzane przez silniki Power-Tech PSX o pojemności 9-13,5 l i mocy nawet do 625 KM. Wszystkie spełniają normę emisji spalin Etap IIIB. Do wyboru są dwie różne skrzynie biegów: ProDrive i Push Button Shift Transmission. Pierwsza z nich ma dwa zakresy prędkości, druga – trzy.
Opony i gąsienice przyjazne dla gleby
Kombajny John Deere występują w wersjach z oponami i gąsienicami. Jedne i drugie dzięki dużej szerokości wywierają mniejszy nacisk na glebę i zmniejszają jej zagęszczanie. Kombajn może też pracować w terenie pochyłym (do 22% spadku) dzięki systemowi poziomującemu Slope Master.
Zespoły żniwne do różnych rodzajów upraw
John Deere oferuje kombajny przystosowane do zbiorów różnych rodzajów upraw, w tym rzepaku, słonecznika i kukurydzy.
Wydajniejszy omłot i czyszczenie
W nowym kombajnie wprowadzono aktywny system powrotu niewymłóconych kłosów, który zwiększa wydajność kombajnu i zmniejsza ilość niedomłotów. Zebrany materiał jest także młócony bardziej delikatnie, co poprawia jakość ziarna.
Duży zbiornik na ziarno
Pojemność zbiornika w nowych kombajnach wynosi 10600-14100 l. Rura wyładowcza osiąga wydajność do 135 l/s i jest w stanie opróżnić zbiornik w ciągu 105 sekund.
Zagospodarowanie resztek pożniwnych
Słoma i plewy mogą być rozrzucane lub układane w pokos razem lub osobno. Istnieje też możliwość skierowania słomy lub plew do rozdrabniacza, a następnie rozrzucenia.
-- O autorze
Artykuł pochodzi z
http://pioropolis.pl