Jak zapobiec skraplaniu się pary wodnej?

CembiritKażdego roku hodowcy zwierząt borykają się z problemem skraplającej się pary wodnej w budynkach inwentarskich. Zjawisko to można zauważyć zwłaszcza w porze zimowej, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest bardzo duża. Jest to bardzo uciążliwe, głównie z powodu pojawiającej się pleśni czy grzyba. Jednak pojawianie się tego problemu można wyeliminować lub w dużym stopniu ograniczyć.

W budynkach inwentarskich, gdzie przebywają zwierzęta, problem skraplającej się pary wodnej jest bardzo powszechny. Ilość emitowanego ciepła w głównej mierze zależy od obsady zwierząt, gatunku oraz warunków w jakich są utrzymywane, dlatego też jednym z najważniejszych zadań budynku inwentarskiego jest ochrona zwierząt przed negatywnymi czynnikami mikroklimatu w obiektach, zwłaszcza tymi, które mogą powodować zagrożenia dla hodowli.

Przyczyny wilgoci w budynku


W każdym budynku inwentarskim następuje wymiana energii cieplnej między pomieszczeniem a otoczeniem. Dzieje się tak, gdyż strumienie ciepła i pary wodnej przenikają przez zewnętrzne przegrody budynku, takie jak strop, ściany i dach. Poprzez takie zjawisko w pomieszczeniu następuje kondensacja pary wodnej, która osadza się na powierzchni przegród lub sufitów, przez co stają się one wilgotne. Takie działanie znacznie obniża izolacyjność ciepła, a także przyspiesza proces niszczenia konstrukcji budowli.


Konstrukcja dachowa
 

Element, który szczególnie narażony jest na gromadzenie pary wodnej jest dach. Zapobiec temu może docieplenie go w taki sposób, żeby temperatura powierzchni wewnętrznej była mniejsza niż temperatura punktu rosy. Jednak warstwa izolacyjna konstrukcji dachowej wydłuża czas budowy budynku oraz podwyższa jej koszty, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, które nie wymaga dodatkowej docieplenia. Przykładem mogą być płyty faliste EuroFala firmy Cembrit, wykonane z włókno–cementu. Materiał z którego są wykonane posiada odpowiedni współczynnik przenikania ciepła a przede wszystkim ma możliwość absorpcji części pary wodnej. Następnie w sprzyjających warunkach wilgoć zostaje oddana z płyt z powrotem. Płyty są trwałe oraz odporne na zmienne warunki pogodowe, zapobiegają akumulacji pary wodnej oraz jej skraplania. Posiadają również dobra izolację termiczną, zachowując temperaturę wewnątrz budynku na optymalnym poziomie.

Decydując się na budowę lub modernizację budynku inwentarskiego warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiednich materiałów. Pomieszczenia dla zwierząt to coś więcej niż schronienie przed deszczem i zimnem. To ich dom, dlatego zadbajmy o komfort jego mieszkańców poprzez zapewnienie im dostępności światła i świeżego powietrza stosując się do podstawowych zasad budowy tego typu obiektów.Cembrit to producent wysokiej jakości włókno-cementowych materiałów budowlanych stosowanych na dachach oraz elewacjach. Firma jest częścią Cembrit Holding A/S – europejskiego lidera w produkcji włókno-cementowych dachów i elewacji, który nieprzerwanie od ponad 80 lat intensywnie pracuje nad właściwościami i możliwościami włókno-cementu.

 

699ml milk

Cembrit I
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: budynku; wodnej; dlatego; zwierząt; bardzo; ciepła; zapobiec; powierzchni; wewnątrz; jednak; następuje; wykonane; inwentarskiego; poprzez; konstrukcji; kt&oacut;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »