Wiosna to najbardziej pracowity czas w ogrodzie, trzeba odpowiednio przygotować glebę, obciąć gałęzie, wybrać rośliny, umyć meble ogrodowe czy oczyścić trawnik. Warto też przetestować sprawność sprzętów ogrodowych, takich jak np. kosiarka czy zamówić nowy tunel ogrodowy. O czym musisz pamiętać przygotowując ogród na wiosnę?
Mini szklarnia do ustawienia na tarasie, fot. Ogrodosfera.pl
Uporządkuj ogród po zimie
Najlepszy czas na rozpoczęcie porządków w ogrodzie to początek marca czyli mniej więcej miesiąc przed początkiem kalendarzowej wiosny, wiele zależy oczywiście od warunków atmosferycznych i panującej na zewnątrz temperatury. Porządkowanie ogrodu po zimie warto zacząć od takich czynności, jak przycinanie drzew, krzewów, żywopłotu, spulchnianie, przekopywanie i wyrównywanie terenu, a także zrobienie planu ogrodu na nadchodzącą wiosnę, ustalając gdzie co powinno się znajdować, które miejsce będzie np. najlepsze na kwiaty, które na krzewy, a gdzie najlepiej sprawdzi się warzywniak. Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewka owocowe to też należy odpowiednio przygotować je do wiosny, drzewka należy przyciąć, a pędy młodych drzewek obciążyć. Krzewy kwitnące późną wiosną i latem skraca się do około jednej czwartej nad ziemią. Jeśli rośliny w ogrodzie były na zimę czymś okryte, to początek wiosny jest dobrym momentem na odkrycie roślin, należy jednak uważać, aby przy okazji na uszkodzić rośliny. Warto też ochronić delikatne pędy rośliny przed ostrymi promieniami słońca tuż po ich odkryciu po zimie. Następnie można przystąpić do przygotowania grządek i rabat.
Biały tunel foliowy, fot. Ogrodosfera.pl
Wybierz odpowiednie rośliny
Kolejna ważna sprawa to oczywiście wybór nasion, przed ich sadzeniem należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej usunąć z gleby chwasty oraz pozostałości po starych roślinach. Sadząc rośliny trzeba uważać na często pojawiające się jeszcze w marcu przymrozki, na wypadek niskiej temperatury rośliny trzeba odpowiednio zabezpieczyć, a sadzenie należy zacząć od warzyw najbardziej odpornych na niskie temperatury jak np. sałata. Jeżeli mamy taką możliwość to warzywa powinny być posadzone pod tunelem foliowym, pomoże on w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, a także ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi czynnikami pogodowymi. Tunel ogrodowy wcale nie musi zajmować dużo miejsca w ogrodzie, można zdecydować się na taki mniejszych rozmiarów, przykładowe tunele foliowe można znaleźć np. tutaj https://ogrodosfera.pl/tunele-foliowe. Dobrym rozwiązaniem może też być postawienie w ogrodzie mini szklarni. Ostatni krok to posadzenie kwiatów, na początek najlepsze będą np. lilie, nagietki czy chabry. Wybierając rośliny, należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, by nie miały przesuszonych korzeni. Po przywiezieniu do ogrodu trzeba je jak najszybciej posadzić albo tymczasowo przysypać korzenie wilgotną glebą.
Biały tunel foliowy z piętrowymi rabatami, fot. Ogrodosfera.pl
Sprawdź sprzęty ogrodowe i zadbaj o trawnik
Bardzo ważną rzeczą w ogrodzie jest też trawnik. Jego odpowiednia pielęgnacja nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich roślin, ale również poprawi wygląd całego ogrodu. Prace wiosenne w ogrodzie na trawniku należy zacząć od zagrabienia kompostu oraz starych liści. Następnie należy wykonać pierwsze w sezonie koszenie oraz nawożenie trawnika. Kiedy ogród będzie już gotowy na wiosnę, warto zadbać o detale, który jeszcze poprawią jego wygląd. Koniecznie trzeba pamiętać o umyciu tarasu i wyczyszczeniu mebli ogrodowych, a także sprawdzeniu wszystkich przydatnych w ogrodzie sprzętów jak np. kosiarka. Warto też upewnić się, że wąż ogrodowy nie jest przecięty, a zraszacze wciąż działają. W ogrodzie można też postawić dekoracje czy powiesić lampki.