shiuz__750 x 100 px_1

Ruszyła wegetacja!

Autorem artykułu jest grzegorz kubiak


Ostatnie wysokie temperatury sprawiły że zwłaszcza na zachodzie polski ruszyła już wegetacja. Oznacza to iż są to już ostatnie chwile na przygotowanie się do wiosennych prac polowych. Pamiętajmy aby nasze maszyny rolnicze przed sezonem były w pełni sprawne. Zapewni to nie tylko większe bezpieczeństwo ale także sprawi że nasza praca będzie mniej stresowa i wykonana na czas. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy wykonywaniu prac najbardziej związanych z warunkami pogodowymi takimi jak sianokosy czy wykonywanie zabiegów herbicydowych w burakach. Czasem jeden dzień zwłoki może sprawić, że zabieg chwastobójczy będzie zupełnie nieskuteczny.


Jeśli ktoś się nie zaopatrzył w nawozy mineralne jesienią powinien zacząć się już za nimi rozglądać. W tej chwili najważniejsze są nawozy azotowe które można by było już w sumie zastosować. Wysiew nawozów w tak wczesnym terminie wiąże się z pewnym ryzykiem, gdyż takie rośliny gorzej znoszą ewentualne przymrozki. Jednak wysiewając teraz nawóz ogromnie przyspieszymy rozwój roślin, sprawiając tym samym, że gdy przyjdzie dość suchy okres ( co w ostatnich latach zdarza się coraz częściej) rośliny będą już w starszej fazie rozwojowej i niedobór wody będzie miał mniejszy wpływ na obniżenie plonu.

Jeśli chodzi o zboża jare niestety trzeba jeszcze poczekać zanim zaczną się jakiekolwiek prace polowe. Warunki pogodowe nie pozwalają jeszcze na to aby wykonywać jakiekolwiek prace polowe związane z uprawą i siewem zbóż jarych. Jednak należy być czujnym i przygotowanym na poprawę pogody, gdyż w ciągu kilku dni może się ona zmienić. Z zasiewem zbóż jarych również nie należy zwlekać. To wczesną wiosną rośliny rosną najlepiej i w glebie mamy jeszcze dla nich zapas wody. Z wieloletnich obserwacji polowych wynika iż wcześnie wykonywane zasiewy i nawożenie zbóż ozimych mają ogromny wpływ na ich plonowanie. Dlatego nie można lekceważyć tak ważnych czynników, zwłaszcza gdy opłacalność w rolnictwie jest taka niska. ---

maszyny rolnicze

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »