Przed nami najchłodniejsze miesiące w ciągu roku. Ciepły dom staje się w tym okresie przystanią, do której pospiesznie się kierujemy, zziębnięci po dłuższym spacerze. Ogień w kominku potrafi stworzyć niezwykle przytulną atmosferę. Jeśli chcemy spędzić z naszymi bliskimi zimowy czas w magicznym otoczeniu, najwyższa pora, by przygotowywać drewno na opał. Wszystkim początkującym (i nie tylko) przyda się więc kilka cennych rad na temat tego, jak właściwie się do tego zabrać.
Jakim drewnem palić?
Drewno na opał powinno być zdrowe i dobrze wysuszone, tzn. jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Im bardziej mokre, tym gorzej się pali i wydziela mniej ciepła. Najlepsze jest drewno drzew liściastych, ze względu na dużą wartość opałową, wytwarza mniej dymu i sadzy, pali się wolno i spokojnie. Drewno z drzew iglastych zawiera duże ilości żywic, które zanieczyszczają palenisko i komin podczas spalania.
To, jak długo drewno musi być suszone, zależy od rodzaju drewna, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata. Można jednak dokonać zakupu gotowego, już odpowiednio wcześniej sezonowanego drewna opałowego.
Decydującą rolę w określaniu wartości opałowej odgrywa wilgotność drewna. Woda może stanowić nawet 50% wagi świeżo ściętego drewna. Metr przestrzenny świeżo ściętego drewna bukowego musi oddać ok. 350 l wody, zanim osiągnie pożądaną, niską wilgotność. W przypadku spalania drewna mokrego najpierw musi wyparować zawarta w nim woda. Skutkiem tego jest brak możliwości całkowitego spalenia wszystkich składników drewna ze względu na obniżoną temperaturę spalania oraz niższą wartość energetyczną. Gazy generatorowe opuszczają komin nie spalone, wzgl. osadzają się w jego wnętrzu pod postacią sadzy. Spalanie wilgotnego drewna stanowi duże obciążenie dla środowiska, jest to proces nieekologiczny.
Posiadacze kominków powinni regularnie dokonywać przeglądów kominiarskich oraz stosować się do porad dotyczących prawidłowego palenia w piecu.
Bezpieczeństwo priorytetem
Do przygotowania drewna opałowego potrzebne są odpowiednie urządzenia oraz narzędzia. Podczas pracy z urządzeniami mechanicznymi najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy zatem, aby przed startem pracy z pilarką zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną.
Przydadzą nam się solidne buty z dodatkowym zabezpieczeniem przed przecięciem, ocieplane rękawice, spodnie wykonane ze specjalnego materiału antyprzecięciowego i podwójnie wzmocnioną strefą kolan, okulary ochronne i ochronniki słuchu lub hełm ochronny z osłoną twarzy.
Warto dodać, iż środki ochrony osobistej STIHL w wielu punktach przewyższają wymagania nakładane przez europejskie przepisy BHP, zapewniając jednocześnie bardzo wysoki komfort noszenia.
Zanim sięgniemy po pilarkę, do przygotowania drewna będziemy potrzebować też odpowiedniej siekiery do łupania. Z pewnością sprawdzą się siekiery ze styliskiem z drewna jesionowego lub drewna hickory wyposażone w tuleję przeciwuderzeniową.
W pracach z drewnem pomocne mogą stać się także obracaki do przenoszenia i obracania kłód.
Pilarki elektryczne
Przygotowanie drewna na opał znacznie ułatwią nam pilarki. Do prac na terenach przydomowych idealnie nadają się pilarki elektryczne STIHL. Wszystkie nowe ich modele wyróżnia bardzo dobra wydajność, nowoczesny design, a także bogate wyposażenie. Dzięki zróżnicowanej mocy, każdy użytkownik znajdzie model pilarki dostosowany do swoich potrzeb.
Pilarka Stihl MSE 170 C-Q
W przypadku przeciążenia pilarki silnik elektryczny wyłącza się automatycznie, co chroni urządzenie przed uszkodzeniem.
Pilarki akumulatorowe
Pilarki akumulatorowe są wyjątkowo lekkie i ciche, a zatem idealne do prac wokół domu i w ogrodzie. Bez kłopotu przygotujemy za jej pomocą drewno opałowe, ale także przytniemy krzewy i gałęzie. Wyposażona w błyskawiczny napinacz piły łańcuchowej czy hamulec piły łańcuchowej umożliwia czyste cięcie i wysoką wydajność. Podczas korzystania z takiej pilarki nie musimy dodatkowo stosować zabezpieczeń słuchu.
Lekka pilarka Stihl MSA 120 C-BQ
– Pilarki akumulatorowe wymagają znacznie mniej czynności związanych z konserwacją i serwisem niż tradycyjne urządzenia spalinowe. Przy tym posiadają wszystkie niezbędne funkcje zapewniające bezpieczeństwo i komfort pracy. Ponadto nie emitują spalin, a cicha praca silnika daje możliwość pracy bez ochronników słuchu. Stanowią doskonały wybór dla użytkowników indywidualnych – radzi Jarosław Ptak, ekspert firmy Stihl.
Pilarki spalinowe
Alternatywę dla pilarek elektrycznych i akumulatorowych do cięcia drewna opałowego stanowią mocne pilarki spalinowe. Jest wiele powodów przemawiających za wyborem takiej pilarki.Wśród pilarek są modele z oszczędnym silnikiem 2-MIX, systemem filtrów powietrza o długiej żywotności z filtrem HD2, niskim poziomem emisji spalin. Pilarki spalinowe cechuje przede wszystkim wysoka moc i wydajność.
Stihl MS 251
Przechowywanie drewna
Dodatkowo należy pamiętać, że do dobrego spalania potrzeba dużo powietrza, a drewno powinno być dokładane często i w małych ilościach. Im bardziej drewno jest pocięte i porozszczepiane, tym większa staje się jego powierzchnia całkowita. Z kolei duża powierzchnia całkowita umożliwia szybkie odparowywanie wody i umożliwia szybki proces schnięcia. Nierozszczepione drewno schnie bardzo powoli.
Istotną rolę stanowi zatem odpowiednie przechowywanie drewna w suchym miejscu o dobrej wentylacji. Drewno opałowe należy składować po południowej stronie budynku i układać na podkładzie izolacyjnym. Zapobiega to procesowi gnicia i jednocześnie zapewnia lepszą wentylację, a tym samym szybsze schnięcie drewna.
Za stosem drewna należy pozostawić szczelinę o szerokości ok. 5 – 10 cm służącą do odprowadzania wilgoci wydobywającej się razem z powietrzem. Stos drewna należy chronić zadaszeniem przed opadami atmosferycznymi.
STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.