W związku z zapowiedzianymi przez Rząd ograniczeniami wydatków środków z budżetu państwa na 2013 rok będących w gestii wojewodów w cz. 85 do Krajowej Rady Izb Rolniczych docierają niepokojące informacje, że w niektórych województwach w wyniku powyższych działań zmniejszane są przez wojewodów wydatki na działalność ośrodków doradztwa rolniczego. Samorząd rolniczy protestując wobec takich działań wystosował pismo do Premiera Donalda Tuska. Zdaniem samorządu rolniczego, aby zapewnić jednolitą politykę państwa wobec rolnictwa niezbędne jest usytuowanie środków przyszłorocznego budżetu państwa w gestii resortu rolnictwa.
W odpowiedzi na tę interwencję, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał następujce wyjaśnienia:
Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. Nr z 2013 r. poz. 474) wojewódzkie jednostki doradztwa rolniczego otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego, w tym na wynagrodzenia dla pracowników i utrzymanie jednostek. Kwoty dotacji dla poszczególnych ośrodków doradztwa rolniczego na rok 2013 ujęte są w budżetach właściwych miejscowo wojewodów. Wojewoda, jak dysponent części budżetu państwa, decyduje o kwotach wydatków przeznaczonych na realizowane przez siebie zadania, w tym również na finansowanie ośrodka doradztwa rolniczego. W uchwalonym przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2013 r. projekcie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013 wydatki na dotacje dla wojewódzkich ośrodków zostały zmniejszone w porównaniu do kwot zawartych w ustawie budżetowej na rok 2013 w sześciu województwach o łączną kwotę 2.929 tys. zł.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie miał wpływu na decyzje podjęte przez wojewodów zobowiązanych do wskazania oszczędności w wydatkach w związku z nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013.
Kornel Pabiszczak
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/