Niższe obroty WOM podczas pracy to oczywista oszczędność paliwa. Na rynku są oferowane kosiarki i prasy pracują przy niższych obrotach WOM zachowując jednocześnie wysoką wydajność pracy. Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo.
O tym, że trzeba oszczędzać paliwo, nie trzeba chyba nikogo już przekonywać: wszak hurtowa cena oleju napędowego podwoiła swoją cenę na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Każdy więc sposób na oszczędność ON ma swoją wymierną wartość i wpływa na dodatni efekt ekonomiczny gospodarstwa .
Kontynuujemy nasz cykl poświęcony oszczędzaniu paliwa podczas prac w gospodarstwie rolnym. O prostych pomysłach na oszczędności podczas pracy ciągnikami rolniczymi marki CLAAS pisaliśmy tutaj: https://claas.pl/aktualnosci/prad/Biuro-Prasowe/opinie-rolnikow-na-temat-nowych-pras-claas-variant-w-trakcie-testow-polowych-/2716710 przyjrzeć się maszynom CLAAS do użytków zielonych: kosiarkom i prasom zwijającym.
Kosiarki CLAAS DISCO, które oszczędzają paliwo
W ofercie firmy CLAAS znajdują się kosiarki należące do serii DISCO, której można wyróżnić trzy podstawowe grupy modeli kosiarek:
*zawieszane za ciągnikiem – szerokości robocze od 2,20 do 4,20 m;
*czołowe – szerokości robocze od 3,00 lub 3,40 m oraz
*obustronne, tzw. motyle – szerokości robocze od 8,10 do 10,70 m.
Wszystkie kosiarki CLAAS DISCO niezależnie od modelu oraz szerokości roboczej są wyposażone w belki tnące MAXCUT. Ich specjalna konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń . To ważne przy przygotowaniu bardzo wysokiej jakości pasz szczególnie dla hodowców krów mlecznych.
Na czym więc polega rozsądne gospodarowanie paliwem podczas pracy ciągnika z kosiarką CLAAS serii DISCO?
Oszczędności uzyskiwane są dzięki dwóm rozwiązaniom.
#Redukcja obrotów wałka WOM
W kosiarkach DISCO firmy CLAAS na belkach tnących MAXCUT można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM. Równocześnie zachowana zostaje najwyższa jakość cięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze. Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy kosiarek CLAAS DISCO.
Podczas trwania testu, telemetrycznie zbierano dane z zużycia paliwa ciągników oraz powierzchnię cięcia. Wyniki okazały się mile zaskakujące. Okazało się bowiem, że dzięki redukcji obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha.
„…zmniejszone obroty wałka WOM umożliwiły uzyskanie oszczędności prawie 10 litrów paliwa w trakcie godziny w porównaniu z pracą wałkiem WOM na poziomie 1000 obr./min.
Dodatkowo operatorzy zwrócili uwagę na inne korzyści zmniejszenia prędkości WOM. Prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co spowodowało wyższą wydajność zestawu. Większa wydajność oznaczała szybsze wykonanie prac, rzadsze tankowanie i co równie ważne – obniżenie hałasu, które podniosło komfort pracy. Całość, co warto podkreślić – bez pogorszenia jakości cięcia.
#Inteligentny system ACTIVE FLOAT
Kosiarki CLAAS DISCO mogą mieć opcjonalnie wyposażone w ACTIVE FLOAT. Pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na polu . Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu.
Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy oraz jakość pracy.
Dzięki systemowi odciążenia ACTIVE FLOAT można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%
Dodajmy, że oszczędności paliwa od 0,4 do 1 litra/ha na kosiarkach z rodziny DISCO udowodniono podczas niezależnych testów polowych maszyn CLAAS. („PROFI” nr 11/2015)
Prasy serii CLAAS VARIANT
W prasach serii VARIANT można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa mierzono podczas testów pras VARIANT serii 400 pod okiem ekspertów z DLG. Gdy zmniejszono obroty WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%.
Podobny test objął nowe prasy VARIANT serii 500. Badania wykonano latem 2022 r. na
prasie VARIANT 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zużyto o 22,5% mniej paliwa niż przy standardowych obrotach wałka WOM.
Co najważniejsze, zagęszczenie beli oraz jej masa w obu przypadkach była porównywalna.
O jakości pracy na prasach VARIANT pisaliśmy tutaj – https://claas.pl/aktualnosci/prad/Biuro-Prasowe/opinie-rolnikow-na-temat-nowych-pras-claas-variant-w-trakcie-testow-polowych-/2716710
Przypomnijmy też inne możliwości lepszego wykorzystania pras i kosiarek CLAAS:
# Systemy satelitarnego automatycznego prowadzenia ciągnika oraz dane telematyczne.
- Systemy jazdy automatycznej takie jak GPS PILOT CEMIS 1200 to jedno z rozwiązań, które znacząco wpływa na zmniejszenie spalania. Dzieję się tak dlatego, że operator ciągnika pracuje zawsze tylko na pożądanej szerokości roboczej eliminując nakładki. Eliminacja nakładek to w efekcie mniej przejazdów na polu oraz skrócenie czasu pracy na polu. Oszczędność jest tym większa im dokładniejszy jest sygnał korekcyjny z jakiego korzysta rolnik, w ofercie dostępny jest sygnał RTK NET o dokładności przejazdu ślad do śladu +- od 2 do 3 cm. Więcej o nowym systemie GPS PILOT CEMIS 1200 można przeczytać tutaj: https://claas.pl/aktualnosci/prad/Biuro-Prasowe/cemis-1200-nowym-standardem-dla-zastosowan-rolnictwa-precyzyjnego-w-claas/2716672
- CLAAS TELEMATICS to system telemetryczny, który pozwala online kontrolować pracę maszyny, m.in. jej aktualne zużycie paliwa, poziom paliwa obciążenie silnika oraz jesteśmy cały czas informowani o analizie czasu pracy. Posiadając taki zestaw informacji możemy szybko zareagować i wyeliminować niepotrzebne przestoje maszyny, prace silnika na jałowych obrotach oraz kontrolować ekonomikę pracy operatora.
Dla zwiększenia efektywności pracy maszyny i operatora ważne jest wcześniejsze zaplanowanie i przygotowanie prac. Do tego celu służy program 365FarmNet, który pozwala planować zabiegi agrotechniczne, umożliwia również na ich bezpośrednie przesłanie online do terminala CEMIS 1200. Zorganizowana praca powoduje, że nie tracimy czasu i pieniędzy, a każda godzina i litr paliwa są efektywniej wykorzystane.