Zakończono realizację I etapu projektu „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i form działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich związanej z przetwórstwem na poziomie gospodarstwa rolnego” realizowanego w ramach Umowy z FAPA. Zorganizowano i przeprowadzono 19 szkoleń, w których uczestniczyło 536 doradców, rolników, nauczycieli i uczniów szkół sektora rolno-spożywczego oraz przedstawiciele instytucji okołorolniczych.
Szkolenia odbyły się w trzech modułach:
- przetwórstwo surowców zbożowych
- przetwórstwo owoców i warzyw
- przetwórstwo mięsa
Szkolenia dwudniowe obejmowały 14 godzin dydaktycznych a trzydniowe 22 godziny i zostały przeprowadzone w formie wykładów i warsztatów.
Uczestnicy szkoleń zapoznali się z wymogami formalno-prawnymi, które stanowią barierę w rozwoju przetwórstwa na poziomie gospodarstwa. Omówione były również tematy z zakresu m.in. marketingu produktów rolniczych, możliwości pozyskania dofinansowania, dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych oraz wymagań jakościowych dla produktów rolniczych.
Podczas warsztatów w Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa zostały zaprezentowane przykładowe technologie przerobu. Uczestnicy, zapoznali się z przebiegiem całego procesu produkcyjnego, tłoczenia soków naturalnie mętnych, rozbiorem półtusz wieprzowych oraz produkcją wędlin. Przetwórstwo surowców zbożowych prezentowane było w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach, gdzie znajduje się modelowa linia technologiczna do produkcji mąki z ziarna pszenicy, orkiszu i żyta.
W dniach 27-28 września br. odbyła się konferencja nt. „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa, systemy produkcji surowców i mała przedsiębiorczość”, w której uczestniczyło 59 osób, w tym przedstawicieli MRiRW, samorządów, jednostek doradztwa rolniczego. Wystąpienia prelegentów obejmowały szeroki zakres wiedzy dotyczącej m.in. wymagań znakowania żywności, funkcjonowania gospodarstw w systemach bezpieczeństwa żywności, form wprowadzania do obrotu surowców i żywności pochodzenia zwierzęcego. Zostały również przedstawione możliwości zaistnienia na rynku małych gospodarstw rolnych w obszarze przetwórstwa i sprzedaży bezpośredniej. W części praktycznej zaprezentowano uczestnikom konferencji pracę urządzeń do tłoczenia soków naturalnych, przetwórstwa mięsa oraz przemiału zboża na mąkę.
Projekt kontynuowany będzie w I kwartale 2013 roku. Należy podkreślić, że szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem a w szczególności zajęcia praktyczne.
Zapraszamy do współpracy oraz na szkolenia z zakresu przetwórstwa na poziomie gospodarstwa.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/