Zboża to jedne z najstarszych upraw jakie zna ludzkość. Najnowsze badania naukowców wskazują, że pierwsze próby uprawy roślin datowane są na około 23 tysiące lat. Do takich wniosków doszli badacze z czterech uniwersytetów: Tel Awiwu, Hajfy, Bar-Ilan (w Izraelu) i Harvarda (USA). Na wybrzeżu Jeziora Galilejskiego odnaleziono szczątki około 140 gatunków roślin, wśród których znaleziono między innymi ziarna pszenicy płaskurki, jęczmienia i owsa. Przed tym odkryciem uważano, że najstarsze uprawy zbóż miały miejsce 12 tysięcy lat temu na terenach obecnego Iraku.
W Polsce pierwsze ślady uprawy zbóż datuje się na około 4 500 lat przed naszą erą. Uprawiano wówczas żyto, pszenice, jęczmień i proso.
Pierwsze wzmianki o chlebie pieczonym na zakwasie na terenach obecnej polski pojawiają się już w źródłach pochodzących ze Starożytnego Rzymu. Samą nazwę chleb zawdzięczamy zaś Gotom. Co ciekawe w średniowieczy chleb, oprócz pokarmu, pełnił również rolę naczyń, w których podawano różnorakie potrawy.
Z obecnej perspektywy jeszcze ciekawsze jest postrzeganie przez mieszkańców średniowiecznej Polski chleba pszennego i żytniego. Krótko mówiąc, w porównaniu do dzisiejszych opinii, wszystko stało na głowie. Ale to zupełnie inna historia.