Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak dziś przewodniczył siódmemu już posiedzeniu Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż. Dyskusja podczas spotkania dotyczyła przede wszystkim przebiegu żniw w kraju, sytuacji w punktach skupu oraz zbliżających się zbiorach kukurydzy na ziarno.
Sytuacja na rynku zbóż
Zespół przedstawił sytuację na rynku zbóż. Wynika z tego, że:
- Zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) i rzepaku zostały zakończone.
- Rozpoczął się zbiór kukurydzy na kiszonkę.
- Prognozuje się rekordowe zbiory kukurydzy.
- Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zebranych zbóż, stąd też niski, w porównaniu do roku ubiegłego, poziom wywozu zbóż z Polski przez porty od lipca 2024 r.
- Dodatkowo konkurencja na światowym rynku wywołuje presję na ceny ziarna.
- Spadki cen skupu notowane w Polsce odzwierciedlają spadki cen na paryskiej giełdzie MATIF.
Dane statystyczne do obliczania emisji gazów cieplarnianych
Odbyła się także dyskusja dotycząca realizacji postulatu w zakresie opracowania przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy danych statystycznych dla upraw zbóż podstawowych np. pszenicy, pszenżyta i żyta. Dane te mogą być wykorzystane do obliczenia emisji gazów cieplarnianych dla etapu uprawy na poziomie regionów NUTS3. Miałoby to ułatwić eksport z Polski zbóż do zakładów produkujących etanol z przeznaczeniem na biopaliwa w EU. Potwierdzono gotowość Instytutu do realizacji tego zadania.
Współpraca z podmiotami handlującymi zbożem i organizacjami rolniczymi w zakresie pozyskiwania od rolników specyficznych informacji na temat stosowanej technologii uprawy jest niezbędna.
Zdjęcia (8)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/