Gęsina – warsztaty kulinarne

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowało w dniach 1-2.03.2018 r. szkolenie dla doradców rolniczych z całej Polski na temat „Rola i znaczenie drobiu w żywieniu człowieka”. Wykłady prowadziła Pani mgr Wanda Baltaza – doktorantka Uniwersytetu medycznego w Warszawie. Następnie uczestnicy zostali przewiezieni do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tony Halika na pokaz kulinarny połączony z wykładami i warsztatami. Wykłady dotyczące zarówno hodowli jak i wartości odżywczej mięsa gęsi w Ożarowie Mazowieckim wygłosili Pan Andrzej Klonecki i Pani dr inż. Halina Bielińska.


Następnie w pracowni gastronomicznej, przedstawicielka Fundacji Pani Anna Marek zaprezentowała luzowanie gęsi (usuwanie kości), oraz przedstawiła sposób i zasady sporządzania innych potraw z mięsa gęsi (gęsi pipek – potrawa kuchni żydowskiej, nadziewana skóra z szyi gęsi i pierogi z farszem) przy aktywnym wsparciu uczestniczek szkolenia. Po warsztatach kulinarnych wszyscy uczestnicy degustowali potrawy z gęsi. Sponsorem części warsztatowej szkolenia był Pan Andrzej Klonecki - prezes Fundacji Hodowców Polskiej białej Gęsi z województwa kujawsko-pomorskiego.


Mięso z gęsi stanowi od wieków stałą pozycję w jadłospisie Polaków. Takie produkty lokalne jak gęsi pipek, półgęsek, smalec, pasztety czy inne wyroby z gęsiny, są naturalnym zasobem dziedzictwa kulinarnego regionu Kujaw i Pomorza. Wysoki poziom dobrostanu pozwala zaliczać gęsinę do zdrowej żywności posiadającej unikatowe walory smakowe i zdrowotne. Gęsi te chowane są w ekologicznym, czystym środowisku dzięki istnieniu dużej dostępności naturalnych pasz, zielonek, korzystaniu ze swobodnych wybiegów i dostępności wody. Mięso funkcjonalne z gęsi może być uznawane za antidotum na choroby XXI wieku i zmęczenie cywilizacyjne. Konsumpcja tradycyjnych wyrobów z gęsiny jest formą wsparcia całego sektora rolnictwa dbającego o zachowanie dziedzictwa kulinarnego polskich regionów.


Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi jest organizacją pozarządową, której głównym zadaniem jest tworzenie warunków dla rozwoju hodowli gęsi oraz poszukiwanie rozwiązań gospodarczych na rzecz zwiększania podaży gęsiny oraz pierza i puchu. Wielowiekowe tradycje i dobrostan regionu, sprzyjają krajowej i międzynarodowej promocji gęsiny jako produktu lokalnego i reliktu dziedzictwa kulinarnego. Fundacja promuje unikatowe wartości zdrowotne gęsiny oraz ekologiczne walory gęsiego pierza i puchu. W środowiskach rolnictwa, gospodarki żywnościowej, odpowiedzialnego społecznie biznesu, sfery naukowo-badawczej i doradczej, fundacja prezentuje zintegrowaną ofertę, której celem jest, na bazie gęsiny – krajowa promocja produktów żywnościowych województwa kujawsko – pomorskiego, spełniających najwyższe standardy zdrowotne.

 

 

Linki do filmów:

https://youtu.be/wjcYjT6UM_Y

https://youtu.be/G4VomGaF2D8

https://youtu.be/cPgGhaNKAmc

https://youtu.be/VywmaMVt234

https://youtu.be/CnEK3fajkNY

https://www.youtube.com/watch?v=_xB_85WslMk

 

 Źródło
 Centrum Doradztwa Rolniczego
 http://cdr.gov.pl/

125ml milk

ed9a64e21ebe53496e053c0e4ac53444
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: gęsiny; ; dziedzictwa; gęsina; uczestnicy; województwa; białej; hodowców; fundacja; hodowli; wartości; wykłady; mięsa; andrzej; klonecki; puchu.; fundacji; pierza; dostępno;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »