W miniony piątek tj. 17 lutego 2023 r. w Sali Konferencyjnej Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Kępińskiego. W tym roku fora odbywają się w ramach cyklu Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi, a ich organizatorami są: Wielkopolska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dodatkowym współorganizatorem w powiecie kępińskim był Starosta Kępiński Robert Kieruzal oraz Barbara Howis -Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie. Patronat nad spotkaniami objęli: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. W Forum wzięło udział blisko 200 osób w tym: rolnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów terytorialnych, działacze samorządu rolniczego i organizacji rolniczych oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa. Z ramienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w spotkaniu uczestniczył Piotr Walkowski - Prezes WIR, natomiast Radę Powiatową reprezentował jej Przewodniczący Krzysztof Zawada. Spotkanie prowadził Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Marek Potarzycki.
Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej wprowadza istotne zmiany, do których muszą dostosować się polscy rolnicy, konieczne jest zatem zapoznanie się z nowymi zasadami udzielania wsparć i dopłat przez producentów rolnych. Dlatego tematyka tegorocznych Forów skupia się przede wszystkim na informacjach dotyczących nowych warunków pozyskania dopłat bezpośrednich oraz uzyskania dodatkowych płatności tzw. ekoschematów za określone działania korzystne dla klimatu, środowiska oraz dobrostanu zwierząt.
Wprowadzeniem do tej tematyki było omówienie przez Marię Schubert Kierownik Biura Powiatowego WIR w Kępnie i Ostrzeszowie, poszczególnych reform Wspólnej Polityki Rolnej a także główne cele i założenia obecnej perspektywy. Następnie Piotr Twardowski Koordynator Zespołu Doradczego w powiecie kępińskim wyjaśnił jakie normy trzeba spełniać, aby ubiegać się o płatności bezpośrednie. Szczegółowo przedstawił również charakterystykę nowych rodzajów dobrowolnych praktyk tzw. ekoschemaów, które są szansą na uzyskanie wyższego poziomu dopłat bezpośrednich. Rafał Sobczak z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu przekazał informacje dotyczące planowanych w bieżącym roku naborów na działania w ramach PROW 2014-2020 oraz omówił interwencje inwestycyjne i obszarowe, które będą funkcjonować w ramach PS WPR 2023-2027.
Po zakończeniu części prelekcyjnej uczestnicy Forum zapoznali się z ofertą Spółdzielczego Banku Ludowego w Kępnie skierowaną do rolników. Przedstawiciel Banku przybliżył wszystkim problem cyberbezpieczeństwa w sieci w kontekście zagrożeń występujących w internecie, szczególnie ataków skierowanych do użytkowników urządzeń mobilnych.
W panelu dyskusyjnym Forum rolnicy mogli rozwiać swoje wątpliwości dotyczące tematyki głównej oraz zadać pytania przedstawicielom instytucji okołorolniczych.
Uczestnicy spotkania dopytywali obecnych specjalistów o ekoschemat Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji, m.in. o to w jaki sposób ten obornik trzeba wymieszać. Prezes WIR wyjaśnił, że zarówno przyoranie jak i wymieszanie kultywatorem lub broną talerzową będzie dopuszczone w ramach tej praktyki.
Pojawiły się też wątpliwości czy stosując międzyplony, które mają spełnić Normę GAEC 6: otrzyma się jednocześnie dopłaty z tytułu ekoschematu za wysiew międzyplonów ozimych.
W odpowiedzi specjaliści z ARiMR oraz WODR wytłumaczyli, że jest to możliwe pod warunkiem, że międzyplon będzie składał się z minimum dwóch gatunków i będzie on utrzymywany na polu w terminie od 1 października do 15 lutego, nie można na nie stosować środków ochrony roślin, jest też zakaz stosowania obornika i nawozów płynnych bezpośrednio przed siewem międzyplonu.
Prezes WIR Piotr Walkowski zaznaczył iż zmiana warunków przyznawania płatności wymusza na rolnikach wcześniejsze przygotowanie się do składania wniosków. W nowej perspektywie bardziej uważniej trzeba będzie pilnować, aby struktura upraw w gospodarstwie spełniała nowe podwyższone normy. Jeśli rolnicy będą korzystać z usług doradczych, to będzie konieczność wcześniejszej wizyty u doradcy, gdyż wypełniając wnioski w ostatniej chwili można przeoczyć pewne kwestie i nie skorzystać z dopłat w pełni. Aby ułatwić rolnikom proces dostosowania się do nowych norm Wielkopolska Izba Rolnicza udostępniła na swojej stronie kalkulator Wyliczenia - GAEC 7/8 i zróżnicowanie upraw, który w szybki sposób zweryfikuje czy planowana struktura upraw jest zgodna z wymogami. W kalkulatorze Wyliczenia płatności dla gospodarstw można obliczyć orientacyjną wysokość płatności w swoim gospodarstwie. Oba kalkulatory dostępne są na stronie WIR tutaj tutaj
Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb zauważył, że wartość dopłat drastycznie spadła w stosunku do wzrostu kosztów produkcji. Podkreślił także, że nowy system dopłat w Polsce działa na zasadzie dopłat do realizacji praktyk, które nakierowane są na cele środowiskowe a nie na rezultaty. Bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości rolnictwo węglowe WPR będzie oparte na podobnym systemie jak francuski czy belgijski, gdzie gospodarstwo jest ukierunkowane na rezultaty, czyli rolnik otrzymuje płatności za to o ile zwiększył zawartość węgla w glebie, czy o ile zredukował ilość dwutlenku węgla z atmosfery. Poseł poruszył też kwestię potencjału rolniczego w produkcji zielonej energii. Ubolewa on nad tym, że mimo częstego zainteresowania rolników budową biogazowni, często otrzymują odmowę wydania warunków przyłączenia ze względu na brak mocy przyłączeniowej. Do tych problemów dochodzą jeszcze protesty mieszkańców, którzy nie chcą w pobliżu swoich domów budowy biogazowni.
Producenci rolni byli zainteresowani czy jest możliwość korzystania z pofermentu w ekoschemacie Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. To pytanie zostanie przesłane do Ministra Rolnictwa. Odpowiedź będzie dostępna tutaj
W dalszej części rozwinęła się dyskusja na temat krytycznej sytuacji na rynkach zbóż i rzepaku, gwałtownych i znacznych obniżkach cen skupu mleka w mleczarniach oraz sytuacji na rynku nawozów i innych środków do produkcji rolnej. Na pytanie o warunki przyznawania planowanej „pomocy zbożowej” opowiedział Prezes WIR Piotr Walkowski. Wymienił uwagi do projektu rozporządzenia dotyczącego uruchomienia pomocy, które zostały złożone przez WIR w interwencji do Ministerstwa Rolnictwa.
Poseł Katarzyna Sójka w swoim wystąpieniu odniosła się do problemu rejestracji drobiu na własny użytek, co ma być pomocne w zwalczaniu chorób takich jak np. ptasia grypa. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada dalszą zmianę przepisów w tym zakresie i zaleca, do czasu ich wprowadzenia, wstrzymanie się z rejestracją hodowli drobiu na własne potrzeby.
Podczas Forum poruszono również kwestię szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Przypomniano o konieczności aktualizacji swoich kwalifikacji, które trzeba będzie uzupełnić najpóźniej 30 dni po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego. Ten sam termin będzie dotyczył uzupełnienia badań technicznych opryskiwacza.
W ramach Forum Rolniczego Powiatu Kępińskiego przygotowane zostały stoiska informacyjne powiatowych oddziałów WODR, ARiMR, KRUS, PIORiN, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu i Inspekcji Weterynaryjnej. Rolnicy mogli tutaj zasięgnąć indywidualnych porad, porozmawiać na tematy, które ich interesowały oraz zapoznać się z ofertą poszczególnych wystawców.
Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w Forum Rolniczym Powiatu Kępińskiego, współorganizatorom i partnerom za współpracę przy jego organizacji. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do Prezesa Spółdzielczego Banku Ludowego w Kępnie za dofinansowanie poczęstunku.
Maria Schubert
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/