W związku z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS), Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, organizują w I kwartale 2023 roku cykl spotkań pod nazwą "Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi". Kolejne z tych spotkań, tym razem w powiecie grodziskim, odbyło się 15 lutego w „Zajeździe w Białej”, w Białej Wsi, gmina Grodzisk Wlkp. W Forum wzięło udział około 200 rolników, włodarzy powiatu i gmin, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, przedstawicieli instytucji działających w otoczeniu rolnictwa oraz pań z KGW. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali: Piotr Walkowski – Prezes WIR, Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu WIR oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku, który w tym dniu pełnił również funkcję moderatora spotkania oraz Delegaci Grodziskiej Rady Powiatowej.
Forum Rolnicze Powiatu Grodziskiego miało charakter spotkania informacyjno-szkoleniowego. Celem było dotarcie do jak największej liczby rolników z informacją na temat możliwości wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów. Ta wiedza będzie miała decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Informacje na ten temat zaprezentowali prelegenci: Andrzej Przepióra - Starszy Specjalista z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Damian Kostański - Koordynator Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. oraz Marian Piotrowski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grodzisku Wlkp.
Po zakończeniu wystąpień odbyła się cześć dyskusyjna. Rolnicy pytali o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. Pytano czy wymieszanie obornika na gruntach ornych w będzie trzeba wykonać w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia czy zakończenia aplikacji na danym polu. W odpowiedzi powiedziano, że aby spełnić zobowiązanie trzeba wymieszać obornik w ciągu dwunastu godzin od rozpoczęcia jego wywożenia. Dostępna jest aplikacja mobilna, której zadaniem będzie weryfikacja spełnienia wymogu w określonym czasie. Przy tym temacie wspomniano również, o resztkach pożniwnych – resztki po rzepakach będą traktowane jak przeoranie słomy, a resztki kukurydzy będą musiały być rozdrobnione. Resztki po burakach natomiast, na ten czas, nie można traktować jako wymieszanie resztek pożniwnych. W odpowiedzi na kolejne pytania rolnicy dowiedzieli się również, że strefę buforową można potraktować i zgłosić jako ugór w zakresie GAEC 8 – obszary nieprodukcyjne.
Ważną kwestią poruszoną na Forum był temat szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin. O konieczności aktualizacji zaświadczeń przypomniała Pani Katarzyna Chyżewska - Kierownik OT PIORiN w Wolsztynie. Przypomniano również, że raz na 3 lata należy przeprowadzić badanie techniczne opryskiwacza (przez 5 lat ważne jest zaświadczenie o stanie technicznym tylko przy zakupie nowego opryskiwacza) oraz o wymogu prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.
Następnie Pan Michał Sokół – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. poinformował, że na terenie powiatu grodziskiego, w ciągu roku przeprowadzane są dwie kontrole bioasekuracji w gospodarstwach. Z uwagi na rygorystyczne wymogi oraz brak opłacalności ilość stad świń w powiecie grodziskim zmniejsza się z roku na rok. W ubiegłym roku było ich około 700, na ten czas liczba stad świń w naszym powiecie to około 500.
Dyskutowano również o aktualnych problemach w rolnictwie: tragicznej sytuacji na rynkach zbóż i rzepaku, drastycznych obniżkach cen skupu mleka w mleczarniach oraz sytuacji na rynku nawozów i innych środków produkcji. Do tej tematyki odniósł się Piotr Walkowski Prezes WIR, który przekazał informacje o interwencjach Izby oraz o proponowanych rozwiązaniach ze strony Ministerstwa Rolnictwa.
Zobacz także:
WIR interweniuje w sprawie pomocy zbożowej
WIR interweniuje w sprawie KPS
Rolnicy pytali również o wadliwe działanie aplikacji suszowej i możliwości odwoływania się. Złożenie wniosku o pomoc było utrudnione z uwagi na problemy techniczne. Zmieniały się też poszczególne kryteria i terminy naboru. Innym problemem było nieobjęcie tą pomocą samotnych rolników. Do sytuacji odniósł się Pan Zbigniew Król – Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, który zwrócił uwagę na duże zainteresowanie producentów rolnych oszacowaniem szkód w wyniku suszy w dodatkowym terminie, co spowodowało przeciążenie aplikacji. Jej administrator na bieżąco podejmował działania w celu zapewnienia producentom rolnym dostępu do aplikacji. Podejmowane są również działania w celu zapewnienia jej sprawnego działania przy dużym obciążeniu w bieżącym roku.
W ramach Forum Rolniczego Powiatu Grodziskiego przygotowane zostały stoiska informacyjne powiatowych oddziałów WODR, ARiMR, KRUS, IORiN, PIP, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu i Inspekcji Weterynaryjnej. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Grodzisku Wlkp. oraz BNP Paribas a także firmy: Firma Frankiewicz, INNWEROL Bernard Walda, Agro-Perfekt Sebastian Dyderski, Agro-Efekt Sp. z o.o, Schaumann Polska Sp. z o. o., Brosso Pasze Sp. z o. o. Rolnicy mogli tutaj zasięgnąć indywidualnych porad, porozmawiać na tematy, które ich interesowały oraz zapoznać się z ofertą poszczególnych wystawców.
Kończąc spotkanie Jerzy Kostrzewa przekazał informację o planowanych w ostatnią niedzielę września wyborach do izb rolniczych i działaniach WIR, które będą realizowane w najbliższym czasie. Zachęcił również uczestników spotkania do odwiedzania stron internetowych: WIR, WODR i ARiMR, gdzie zamieszczane są bieżące informacje dotyczące rolnictwa.
W imieniu wszystkich organizatorów Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji Forum Rolniczego Powiatu Grodziskiego. Szczególne podziękowania dedykujemy Banku Spółdzielczemu w Grodzisku Wlkp. oraz firmom: Firma Frankiewicz, INNWEROL Bernard Walda, Agro-Perfekt Sebastian Dyderski, Agro-Efekt Sp. z o.o, Schaumann Polska Sp. z o. o., Brosso Pasze Sp. z o. o. a wszystkim biorącym udział w Forum za liczne uczestnictwo.
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: wirgrod@wir.org.pl
Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/