Co to jest agroterroryzm? Jakie niesie ryzyko dla gospodarki? Co zrobić, żeby ustrzec zwierzęta hodowlane i uprawy roślinne przed rozprzestrzenianiem się chorób? – na te i wiele innych pytań odpowiadają, na zorganizowanej w Warszawie w dniach 19-20 września br. konferencji szkoleniowej, przedstawiciele Federalnego Biura Śledczego (FBI) i inspekcji weterynaryjnej Stanów Zjednoczonych (APHIS).
W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele urzędów i instytucji rolniczych na czele z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafałem Romanowskim i Moniką Tyską zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Celem warsztatów jest szkolenie ekspertów w dziedzinie egzekwowania prawa, tworzenia skutecznych procedur w trosce o zdrowie zwierząt hodowlanych i tych żyjących na wolności, a także odpowiedniego zabezpieczenia gospodarstw i upraw. Niezwykle ważne jest współdziałanie służb i wszystkich państw w trosce o zdrowie obywateli i pomyślność gospodarki – mówiła podczas spotkania otwierającego konferencję Kathleen Giles specjalistka ds. Nadzoru Biologicznego Federalnego Biura Śledczego Stanów Zjednoczonych.
Wspólne cele w skutecznej walce z rozprzestrzenianiem się chorób zagrażających zdrowiu ludzi, zwierząt i bardzo ważnej gałęzi gospodarki jaką jest przemysł rolno-spożywczy to przede wszystkim:
- wczesna identyfikacja i powiadomienie o każdym nietypowym zdarzeniu;
- szybka ocena i monitoring tego, czy zdarzenie jest spowodowane przez człowieka czy wydarzyło się w sposób naturalny;
- właściwa ochrona zdrowia ludzi, zwierząt i kondycji upraw.
Szczegółowe tematy poruszane podczas warsztatów to m.in. role i obowiązki władz, inspekcji i każdego obywatela podczas nietypowego wybuchu epidemii chorób zwierząt, ocena zagrożenia określana przez służby i organy ścigania, a także wymiana informacji. Amerykańscy eksperci zaprezentowali szereg przykładów na to, jak choroby zwierząt i roślin pojawiają się za przyczyną działań o charakterze terrorystycznym, a jednocześnie jak trudno jest je wykryć i udowodnić, że ich występowanie jest efektem działalności człowieka i nie powstało z przyczyn naturalnych.