Doglebowo czy dolistnie ?

Jak uniknąć zachwaszczenia w uprawach? Najbardziej popularny i najskuteczniejszy jest zabieg doglebowy, jednak w niektórych sytuacjach zamiennie można stosować preparaty dolistne.

Zaletą doglebowych zabiegów odchwaszczania roślin jest szybka eliminacja chwastów już w momencie wschodów rośliny uprawnej. Natychmiastowe wyeliminowanie wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego roślin. Aby zapewnić skuteczne odchwaszczanie, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki: oprysk powinien być wykonany na glebę wilgotną, w celu pobudzenia substancji aktywnej, która z chwilą zabiegu działa niszcząco na wschody chwastów.

W okresach suszy ich skuteczność jest ograniczona. Duże znaczenie ma staranna uprawa gleby, aby nie pozostawiać grud, w których mogą znajdować się nasiona chwastów, uwalniane pod wpływem wilgoci w okresie dalszej wegetacji.

Zmianowanie herbicydów

Drugim warunkiem jest właściwy wybór herbicydu skutecznie działającego na gatunki chwastów, które mogą występować na danym polu.

- Niektóre herbicydy doglebowe stosuje się przed siewem i mogą wymagać wymieszania z glebą zgodnie z instrukcją stosowania. Pozostałe preparaty doglebowe wykorzystywane po siewie rośliny uprawnej, stosujemy krótko przed jej wschodami – wyjaśnia agronom Krzysztof Świerek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby chwasty nie zaczęły uodparniać się na preparaty o tym samym mechanizmie działania.

Zapobiegawczo warto więc stosować herbicydy rotacyjnie lub w mieszaninach z substancjami o innym działaniu. Zmianowanie herbicydów jest także istotne z punktu widzenia innego niekorzystnego zjawiska, jakim jest kompensacja chwastów, czyli pojawienie się w stanowisku tylko jednego, za to masowo występującego gatunku.

Ważna odpowiednia temperatura

Jeśli rolnik ma w swoim posiadaniu grunty, na których nie jest w stanie przewidzieć zachwaszczenia (są nowo zakupione lub dzierżawione), to może powstrzymać się z zabiegami doglebowymi i wykonać oprysk nalistny. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na temperaturę podczas stosowania preparatu. Jeśli jest zbyt niska – herbicyd powoli wniknie do chwastów i wolno się rozprzestrzeni.

Środek jest wtedy mniej skuteczny. - Jego początkowe działanie jest słabe - chwast zamiast ginąć, wolno rośnie, stając się coraz silniejszym, jego kondycja wzrasta i ostatecznie nie ulega zniszczeniu. Musimy więc przestrzegać zakresu temperatur, w których dany środek powinien być stosowany. Ma to szczególne znaczenie wiosną oraz późną jesienią – tłumaczy agronom.

Przy dolistnym stosowaniu herbicydów duże znaczenie ma faza rozwojowa rośliny uprawnej, jest to ważne, aby uniknąć ich fitotoksycznego działania. Należy też zwrócić uwagę na wrażliwość odmianową, a co za tym idzie, postępować zgodnie z instrukcją stosowania.

Aneta Rzeźniczak

349ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: których; preparaty; rośliny; znaczenie; ; chwastów; ; uwagę; zwrócić; herbicydów; zgodnie; chwastów; trzeba; uniknąć; oprysk; herbicydy;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »