2 lipca br. w gospodarstwie rolnym pana Adam Warnke w Gajewie (woj. wielkopolskie) odbyło się wydarzenie pn. „Dni Farmy Mlecznej”, którego organizatorem jest InConventusGroup. Warto wspomnieć, że Pan Adam Warnke był uczestnikiem międzynarodowego projektu Inno4grass, którego WIR był jednym z dwóch polskich partnerów. Opis projektu, innowacyjne rozwiązania stosowane przez polskich i europejskich rolników znajdziecie Państwo na stronach: www.inno4grass.eu oraz www.encyclopediapratnensis.eu.
Spotkanie było doskonałą okazją dla producentów bydła mlecznego oraz specjalistów z sektora mleczarskiego do spotkania oraz poszerzenia wiedzy dotyczącej hodowli jak i zapoznania się z nowinkami technologicznymi, a wszystko to w bezpiecznych warunkach sanitarnych, na dużym areale.
Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego powitania uczestników przez gospodarza, po czym została wygłoszona prelekcja nt. „Mikrożycia kiszonki” przez firmę FarmCHAMPs.
W ramach wykładu zaprezentowano nowoczesne dodatki do kiszonki wspomagające proces zakiszania. Znacznie podwyższają one wartość pokarmową paszy objętościowej, w następstwie czego krowy mleczne m.in. wykazują wyższą wydajność. Podkreślono ogromne znaczenie i wagę prewencji, warto więc zainwestować w dobrej jakości folię czy zakiszacze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii, różniej jakości - w tym również takie, które są nasączone specjalnymi środkami odstraszającymi różnego rodzaju intruzów. Uszkodzenia folii, pod którą znajduje się kiszonka, mają znaczący wpływ na jej jakość. Mogą doprowadzić do pojawienia się grzybów czy pleśni, co przekłada się m.in. na obniżenie wydajności mlecznej czy zdrowotność krów, w tym uszkodzenia wątroby. Należy pamiętać, że dobra i stabilna kiszonka, to klucz do sukcesu.
Kolejnym punktem wydarzenia był pokaz maszyn zielonkowych marki FENDT, KUHN, KRONE oraz SIP. Przedstawiciele poszczególnych firm prezentowali wystawione maszyny, szczegółowo opisywali ich funkcje, wskazywali zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania oraz sposób obsługi. W pokazie brały udział kosiarki, zgrabiarki dwukaruzelowe, prasy - w tym prasoowijarka, a także przyczepa samozbierająca.
W trakcie trwania imprezy swoje stoiska wystawiło wielu partnerów, w tym: OSM Czarnków, FarmCHAMPs, DeLaval Sp. z o. o., PFHBiPM, Wielkopolska Izba Rolnicza, AGRAVIS Technik Polska Sp. z o. o. i wiele innych.
Po części pokazowej odbywającej się na łące, wszyscy uczestnicy przeszli do strefy zwiedzania Gospodarstwa Rolnego – ostatniego punktu programu.
Gospodarstwo pana Adama Warnke jest gospodarstwem wielopokoleniowym i rodzinnym. Hodowla krów mlecznych jest zaawansowana technologicznie, działają tu m.in. wysokiej klasy robot udojowy firmy DeLaval VMSTM 300, robot sprzątający ruszta, robot do podgarniania i odświeżania paszy, czochradła, liczne wentylatory wpływające na dobrostan zwierząt. Utrzymywane są krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej tzw. HF-y, charakteryzujące się wysokimi wymaganiami zarówno paszowymi jak i bytowymi. Jednak odpowiednia dbałość daje znakomite efekty, przede wszystkim zapewnia wysoką wydajność mleczną, a co za tym idzie - opłacalność produkcji.
Warto dodać, że wkrótce ww. robot udojowy zostanie zastąpiony jeszcze nowocześniejszym, którym jest model VMSTM310 – automatycznie wykrywający cichą ruję i cielność podczas doju. Korzystając z próbkowania i analizy opartej na progesteronie, ruję i cielność hodowca będzie mógł wykryć w czasie rzeczywistym, a także zidentyfikować krowy, które mają zaburzony cykl rozrodczy.
Kontakt z autorem: wirczarnkow@wir.org.pl
Mariola Krusińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/