Od 2003 roku 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego, ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.
Bociany białe (Ciconia ciconia) są nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym ze zwiastunów wiosny. Polska jest europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, a co piąty przedstawiciel tego gatunku związany jest z Polską. Niestety z roku na rok ich liczebność maleje, dlatego ważne, aby otaczać je opieką i stwarzać warunki dogodne do bytowania oraz propagować idę ochrony tych ptaków. Bocian biały, od niepamiętnych czasów, otaczany jest sympatią i szacunkiem, warto więc pamiętać o nim szczególnie w dniu jego święta.
W naszym kraju najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury. Specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Warmińska obejmuje powierzchnie prawie 150 tys. ha. Jedną z najliczniej zasiedlonych miejscowości jest Żywkowo, często nazywane „stolicą bocianów”. Do zamieszkanej przez 19 osób wsi, co roku przylatuje około 40 bocianów.
Pierwsze bociany powracające z zimowisk mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich przylot przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia. Samiec oznajmia zajęcie gniazda typowym dla bocianów klekotaniem, co ma na celu zwabienie samicy.
Niestety, działalność człowieka może wpływać niekorzystnie na populację bocianów. Jednym z głównych zagrożeń jest rozwój rolnictwa przemysłowego i postępująca mechanizacja rolnictwa, co prowadzi do powstawania upraw monokulturowych. Wiele ptaków zatruwa się też środkami owadobójczymi lub ginie w czasie sianokosów pod urządzeniami tnącymi. Kolejnym istotnym problemem jest zanikanie łąk będących podstawowym miejscem żerowania tego gatunku. Następuje to poprzez przekształcanie łąk w grunty orne, osuszanie terenów podmokłych oraz ich zarastanie w wyniku zaprzestania użytkowania. Na zanikanie miejsc bytowania bocianów ma również wpływ regulacja rzek i drobnych cieków wodnych. Poważne niebezpieczeństwo dla bocianów stanowią napowietrzne linie energetyczne.
Bocian biały jest gatunkiem podlegającym w Polsce ochronie ścisłej i wymagającym ochrony czynnej. Figuruje on w załączniku I Dyrektywy 2009/147/WE w sprawie ochrony dzikiego ptactwa i jest przedmiotem ochrony w ramach sieci Natura 2000.
Nie należy zapominać, że data obchodów święta nie przypadkowo wypada w przeddzień Dnia Dziecka, nawiązując w ten sposób do odwiecznego związku bocianów z dziećmi.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/