Czy Wielkopolsce grozi ASF?


1

W związku z licznymi pogłoskami o zamiarze uboju trzody chlewnej z tzw. „czerwonej strefy” w jednym z największych zakładów mięsnych na terenie byłego województwa leszczyńskiego, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła wniosek do Zarządu WIR z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia tej sytuacji. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej niezwłocznie wystosował pismo do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o odniesienie się do tych informacji, wyrażając jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy czerwonej w zakładach ubojowych zlokalizowanych na terenie naszego województwa, które stanowi centrum hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce niestety nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania się świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał w tej sprawie opinię negatywną powołując się na konieczność podejmowania działań w celu ochrony powiatu rawickiego przed ASF. Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w opinii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski.

2

Rada Powiatowa WIR w Rawiczu wyraża pełną aprobatę i deklaruje wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.

Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szerokorozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej. Zadania związane z ochroną powiatu rawickiego przed ASF Powiatowy Lekarz Weterynarii realizuje przy aktywnym wsparciu Rady Powiatowej WIR w Rawiczu, Starosty Rawickiego oraz samorządów terytorialnych.

Biuro Powiatowe WIR w Rawiczu

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: weterynarii; rawiczu; trzody; chlewnej; rawickiego; wielkopolsce; świń; działań; powiatu; czerwonej; strefy; gospodarstw; lekarza; rawiczu; ; powiatowego; powiatowy; lekarz; powiatowej; zamiarze; r;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »