Czwarte ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce

W Ostrowie Wielkopolskim wykryto ognisko ptasiej grypy. To już czwarte w Wielkopolsce. a trzecie w powiecie ostrowskim. Tym razem wirus ptasiej grypy potwierdzono na fermie kaczek rozpłodowych. Służby weterynaryjne zarządziły utylizację 9 tysięcy sztuk drobiu.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami w sytuacji potwierdzenia obecności wirusa H5N8 całe stado zostaje poddane likwidacji a obiekty, w których przebywały ptaki są odkażane. Teren w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby uznaje się za zapowietrzony, a w promieniu 10 km za zagrożony. Pojawiają się maty dezynfekcyjne i tablice informacyjne. Działania te mają na celu zapobieganie rozprzestrzenieniu się wirusa.

1

Wirus ptasiej grypy dał o sobie znać w ostatnich dniach starego roku. Pierwsze ognisko potwierdzono na terenie Gminy Przygodzice, kolejne w Słaborowicach (Gmina Ostrów Wielkopolski). Wirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo, może przenosić się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Istotne jest zatem bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji, zgodnie z którymi należy przede wszystkim:

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich,
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
  • chronić dzieci przed dostępem do miejsc przebywania drobiu oraz przed kontaktem z padłymi ptakami,
  • wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Katarzyna Strzyż

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ptasiej; ognisko; czwarte; drobiu; których; dostępem; wielkopolsce; stosować; potwierdzono; budynków; ; dezynfekcyjne; promieniu; wybiegu. katarzyna; gospodarstwie; utrzymywany; ; d;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »