W Ostrowie Wielkopolskim wykryto ognisko ptasiej grypy. To już czwarte w Wielkopolsce. a trzecie w powiecie ostrowskim. Tym razem wirus ptasiej grypy potwierdzono na fermie kaczek rozpłodowych. Służby weterynaryjne zarządziły utylizację 9 tysięcy sztuk drobiu.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami w sytuacji potwierdzenia obecności wirusa H5N8 całe stado zostaje poddane likwidacji a obiekty, w których przebywały ptaki są odkażane. Teren w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby uznaje się za zapowietrzony, a w promieniu 10 km za zagrożony. Pojawiają się maty dezynfekcyjne i tablice informacyjne. Działania te mają na celu zapobieganie rozprzestrzenieniu się wirusa.
Wirus ptasiej grypy dał o sobie znać w ostatnich dniach starego roku. Pierwsze ognisko potwierdzono na terenie Gminy Przygodzice, kolejne w Słaborowicach (Gmina Ostrów Wielkopolski). Wirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo, może przenosić się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Istotne jest zatem bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji, zgodnie z którymi należy przede wszystkim:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich,
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
- chronić dzieci przed dostępem do miejsc przebywania drobiu oraz przed kontaktem z padłymi ptakami,
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Katarzyna Strzyż
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/