Ptasia grypa znowu dała znać o sobie

Po trzech latach względnego spokoju wirus ptasiej grypy dał o sobie znać. Początek roku zaowocował ogniskiem tej choroby w województwie lubelskim oraz ogniskiem w Topoli Osiedle, gmina Ostrów Wlkp. Ta druga lokalizacja znajduje się w zagłębiu produkcji drobiarskie a przy okazji w niedalekiej odległości od rezerwuarów dzikiego ptactwa. Na chwilę obecną wiemy, że kury nioski z dwóch kurników oraz jaja będą musiały być zutylizowane. Łącznie jest to 65 tys. kur. Służby wytyczyły obszar zapowietrzony – okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony – co najmniej 10 km od ogniska ptasiej grypy. W dniu 03.01.2019 r. o godzinie 11.00 zebrał się sztab kryzysowy pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego Pana Łukasza Mikołajczyka. Korzystając z okazji bardzo dziękujemy Panu Wojewodzie za umożliwienie przedstawicielowi Wielkopolskiej Izby Rolniczej wzięcia udziału w tym sztabie. Podczas tego spotkania poinformowano o działaniach służb, które w tej chwili skupiają się na likwidacji ogniska poprzez bezpieczną utylizację drobiu. Podjęto również działania mające na celu zabezpieczenie sąsiednich obiektów hodowlanych przed przeniesieniem się wirusa.

1

Przypominamy wszystkim hodowcom oraz innym osobom mającym styczność z chowem drobiu o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji. W tej sytuacji należy przede wszystkim:

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich,
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
  • chronić dzieci przed dostępem do miejsc przebywania drobiu oraz przed kontaktem z padłymi ptakami,
  • wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Warto wspomnieć, że Polska jest na dzień dzisiejszy wiodącym producentem i eksporterem drobiu w Europie. Postawanie nowych ognisk i rozwój choroby może doprowadzić do zakazu importu drobiu z Polski na rynki państw europejskich i nie tylko. Oznaczałoby to katastrofę finansową dla wielu podmiotów produkcyjnych i przetwórczych a także rolników produkujących zboża paszowe dla ferm drobiarskich.

Andrzej Przepióra

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: drobiu; choroby; ogniska; ptasia; ogniskiem; okazji; ; budynków; ; których; ptasiej; stosować; dostępem; mydłem; ; drobiem; kontakcie; dzikimi; ptakami; wyjściach; dezynfekcyj;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »