Dnia 17 stycznia oficjalnie potwierdzono informację o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na fermie drobiu w Bierzowie w gm. Kobyla Góra (pow. ostrzeszowski) utrzymującej ok. 3860 ptaków. Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ogniska tej choroby, w tym likwidację i utylizację ptaków padłych i zarażonych. Teren powiatu został zabezpieczony specjalnymi matami dezynfekującymi. Właściciele gospodarstw na terenie, który jest objęte dozorem muszą pamiętać o obostrzeniach związanych m.in. transportem drobiu.
Procedury postępowania w przypadku wystąpienia ptasiej grypy w powiecie ostrzeszowskim zostały omawiane podczas spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jakie odbyło się 11 stycznia 2017 r. w Starostwie Powiatowym. Powiatowy lekarz weterynarii Krzysztof Lamek podkreślił, że wirus ptasiej grypy jest niezwykle zakażalny.
W tej chwili w Polsce odnotowano 31 ognisk ptasiej grypy, w województwach: lubuskim, małopolskim i opolskim. Przypadek wystąpienia ptasiej grypy w Bierzowie to jedyny przypadek choroby w województwie wielkopolskim.
WIELKOPOLSKA IZBA ROLNICZA APELUJE DO HODOWCÓW DROBIU
- Hodowcy drobiu powinni wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane.
- Nie należy karmić drobiu na zewnątrz budynków.
- Należy stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem.
- Należy czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
- Należy codziennie dokonywać przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.
- Należy zaopatrzyć gospodarstwa w maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób.
- Należy przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.
Przepisy dotyczą nie tylko dużych ferm, ale i kurników, w których utrzymywany jest drób na własne potrzeby. Lekarz weterynarii w przypadku kontroli i niestosowania się do tych przepisów może ukarać właściciela na podstawie decyzji administracyjnej. Należy zaznaczyć, że w przypadku wystąpienia choroby w gospodarstwie, w którym nie stosowano odpowiednich środków zapobiegawczych (bioasekuracji) nie będzie przysługiwało odszkodowanie.
PTASIA GRYPA NA SZCZĘŚCIE NIE JEST GROŹNA DLA LUDZI, DO TEJ PORY NIE STWIERDZONO ŚMIERTELNEGO PRZYPADKU WŚRÓD LUDZI.
Źródło: ostrzeszowinfo.pl/
www.wetgiw.gov.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/