Copa-Cogeca w sprawie kluczowej roli organizacji producentów owoców i warzyw
Aktualności Rolnicze
Kategoria:
Uprawy;
22-04-2013
Copa-Cogeca wystosowała 19 kwietnia br. apel do komisarza ds. rolnictwa Daciana Cioloşa o utrzymanie systemu wsparcia sektora warzyw i owoców UE (opierającego się na organizacjach producentów, takich jak spółdzielnie) po 2013 r., podkreślając, iż osiągnął on swoje założenia. Copa-Cogeca przedstawiła również pewne poprawki oraz nalegała, aby Komisja opublikowała propozycję do lipca. Aktualny system działa prawidłowo. Większość odpowiedzi udzielonych w związku z konsultacjami społecznymi Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu systemu wsparcia dla sektora warzyw i owoców, które miały miejsce latem ubiegłego roku, opowiadała się za wzmocnieniem organizacji producentów, funduszy operacyjnych i programów operacyjnych.
Organizacje producentów warzyw i owoców (OPWO), jak spółdzielnie, pozwoliły na modernizację, zwiększenie jakości produktów, lepszą ochronę środowiska oraz poprawę warunków pracy. System ten opiera się na wsparciu UE, które jest przyznawane na podstawie proporcji wartości produkcji wprowadzanej do obrotu przez każdą z organizacji producentów. Sektor ten jest niezmiernie ważny dla unijnej gospodarki, gdyż stanowi prawie 17% wartości całości produkcji rolnej w UE oraz jest kluczowym elementem wzrostu i głównym źródłem zatrudnienia na obszarach wiejskich.
Producenci należący do organizacji producentów radzą sobie dużo lepiej w czasie kryzysu niż producenci indywidualni. Potwierdza to, że system działa prawidłowo i że należy go utrzymać i udoskonalić po 2013 r. Nowe sprawozdanie Komisji Europejskiej również potwierdza, że spółdzielnie rolnicze odgrywają ważną rolę pomagając rolnikom w uzyskaniu większej części wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym oraz wzmacniają ich pozycję na rynku. W opinii Copa-Cogeca należy zachować konkretną definicję, kryteria uznawania oraz statusy organizacji producentów warzyw i owoców. Nowe wnioski ustawodawcze Komisji muszą utrzymać organizacje producentów, fundusze operacyjne i programy operacyjne, gdyż stanowią one podstawy systemu wsparcia sektora warzyw i owoców, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie rentownej produkcji i tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl