23 lutego 2018 r. Copa i Cogeca przyjęły dokument analityczny odnośnie przyszłości wspólnotowego systemu wsparcia dla organizacji producentów warzyw i owoców, apelując o utrzymanie specyficznego wsparcia dla rozwoju organizacji producentów takich jak spółdzielnie w branży owocowo-warzywnej.
Zdaniem Komitetów specyficzny system wsparcia dla organizacji producentów tego sektora odniósł sukces. Pozwala poprawić funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności oraz walczyć z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Ponadto producenci należący do spółdzielni wykazują większą odporność na kryzysy rynkowe.
Ponad 1 mln gospodarstw w UE produkuje pożywne warzywa i owoce. Ich obroty wynoszą 50 mld euro, czyli 21% całkowitej wartości produkcji rolnej UE. Jest to sektor o dużym znaczeniu dla 500 mln obywateli UE, gdyż dostarcza im zdrowej żywności, a także dla rozwoju obszarów wiejskich, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, ponieważ odpowiada za 30% miejsc pracy w sektorze rolnym. Odgrywa również ważną rolę w integracji migrantów dostarczając im pracy sezonowej.
W związku z tym Copa i Cogeca nalegają na utrzymanie w UE specjalnej definicji oraz systemu organizacji producentów owoców i warzyw w przyszłej WPR, a także o przedłużenie systemu wsparcia dla sektora, który jest skutecznym narzędziem pozwalającym producentom utrzymać rentowność. Postulaty te będą powtarzane podczas debaty na temat WPR.
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl