W dzisiejszych czasach zaczęto zwracać uwagę nie tylko na ilość, ale też jakość towarów. Szczególne ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego produktów spożywczych, ponieważ ich właściwości bezpośrednio przekładają się na stan społeczeństwa.
Warto zauważyć, że większa dbałość o jakość oznacza w dużej mierze powrót do natury, czyli ograniczanie chemicznych środków ochrony roślin itp. Stosowanie takich praktyk rolniczych ma także pozytywne skutki dla samego środowiska naturalnego.
Czemu służy global gap?
Standard GLOBALG.A.P to dobrowolny i niezależny system, który zapewnia bezpieczeństwo produktów rolniczych. Żywność, która powstała w gospodarstwach rolniczych przestrzegających zasad tego systemu jest pozbawiona pozostałości środków ochrony roślin oraz substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. Wytyczne dotyczą przede wszystkim obszaru pierwotnej produkcji rolnej w zakresie dbałości o ochronę środowiska naturalnego oraz zdrowie konsumentów. Poza tym global gap możemy zastosować w produkcji materiału rozmnożeniowego kwiatów i roślin ozdobnych. Działanie zgodne z tym standardem, potwierdzone certyfikatem, ułatwia dostęp do najbardziej efektywnych rynków zbytu, czyli dużych sklepów sieciowych.
Jakich aspektów dotyczy standard GLOBALG.A.P ?
Dobre praktyki rolnicze wynikające z zasad tego systemu dotyczą przede wszystkim:
- bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów,
- optymalnych form uprawy roślin oraz nawadniania pól, plantacji czy sadów,
- właściwego postępowania z powstającymi podczas produkcji rolnej odpadami,
- zapewnienie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie,
- uwzględniania kwestii ochrony środowiska przy doborze technik uprawy i środków ochrony oraz nawozów.
Standard global gap uwzględnia także kontrolę produktu w łańcuchu dostaw. Warto wiedzieć, że jako dodatkowy moduł przedsiębiorstwo może także wprowadzić standard GRASP, który odpowiada za dobre praktyki socjalne.