Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, które automatycznie zapisuje informację o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.
Zdjęcie geotagowane potrzebne będziea aby potwierdzić zrealizowanie niektórych wymogów związanych z nowymi zasadami dopłat bezpośrednich w ramach tzw. ekoschematów, jakie będzie trzeba spełnić.
Zdjęcie takie będzie można wykonać za pomocą apliakcji „Moblina ARiMR”, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery.
Zasada ta dotyczyć będzie rolników, którzy będą chcieli w tegorocznej kapani dopłat realizować w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” praktyki: „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji” oraz „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo”.
Dotychczas zdjęcia wykonywane były jako odpowiedź na prośbę ARiMR. Od tego roku za pomocą aplikacji „Mobilna ARiMR będzie można wykonać zdjęcia danego obszaru/pola/działki i przesłać zdjęcie do systemu ARiMR. Przesyłając zdjęcie będzie trzeba wybrać polecenie „Zadanie z własnej inicjatywy”. Aby wykonać tę dokumentację fotograficzną i ją wysłać konieczne jest aktywne połączenie urządzenia/telefonu z internetem.
Wykonanie i przesłanie zdjęcia pozwoli rolnikowi udowodnić, że zrealizował w wymaganym czasie określoną praktykę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole. Warto się nad tym zastanowić jeszcze przed przystąpieniem się do prac polowych, które wykonywane przed rozpoczęciem naboru wniosków o przyznanie dopłat za 2023 rok.
Marta Ceglarek
Źródło ARiMR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/