Chodzący ideał. Krzepki mądry, pracowity a do tego miły, bo Chłop XXI wieku musi być również dżentelmenem. Takie kryteria obowiązywały na 22 już wyborach "Chłopa Roku 2016" w Racławicach w województwie małopolskim, które tradycyjnie odbyły się po Św. Wojciechu, w ostatnią niedzielę kwietnia. Zmagania wygrał Leszek Wawrzyła, rolnik z województwa świętokrzyskiego, który nie tylko ma krzepę; potrafi przenosić snopy słomy, przeciągać linę ale też zaśpiewać, zatańczyć i rozbawić publiczność.
W konkursie uczestniczyło 6 mężczyzn z 5 województw; łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wszyscy kandydaci wystąpili w strojach ludowych charakterystycznych dla swojego regionu.
„To jest strasznie pikna impreza. No ja wom godał, ze ja na takie imprezy to bym w każdy dzień jeździł. Ino nie ma kto w chałupie robić” – powiedział Wacław Cetera, góral z Szaflar pretendujący do tytułu Chłopa Roku 2016.
Konkurs odbył się, jak co roku, na błoniach racławickich, gdzie powstało hasło „żywią i bronią” nawiązując do bitwy z 1794 roku, w której znaczącą rolę odegrali kościuszkowscy kosynierzy w tym Bartosz Głowacki.
Konkurencje były zróżnicowane, co roku są nieco inne, ale jak to już wcześniej bywało, dominowały konkurencje zręcznościowe, siłowe a do tego tańce, przyśpiewki ludowe oraz test wiedzy o rolnictwie.
Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział: „Do dzisiaj, polska wieś, polscy rolnicy odgrywają taką trudną do przeceniania rolę, jeżeli chodzi o budowanie tożsamości narodowej a równocześnie jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy Polski”. Dlatego warto te wartości kultywować i krzewić, mówił wojewoda Małopolski, Józef Pilch: „Przede wszystkim to jest tradycja dla ludzi, którzy związani są z ziemią, ale również i dla nas”. Kultywowanie tradycji ważne jest zwłaszcza wśród młodzieży, która nie tylko przyglądała się starszyźnie, ale sama brała czynny udział w konkursie.
W trakcie święta miał także miejsce zlot Bartoszów i Wojciechów. Całość imprezy urozmaiciły prezentacje zespołów folklorystycznych oraz występ zespołu "Skalni" z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Organizatorem Wyborów było Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju - Racławice. Jednym z patronów projektu został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, a wśród partnerów przedsięwzięcia było Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie.
W relacji wykorzystano fragmenty Kroniki Krakowskiej z dnia 24.04.2016 r.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/